Pandemi dönemi itibariyle dünya genelinde ve Türkiye’de kredi kartı kullanımı artış gösterdi. Zira kredi kartları ile uzaktan, internet üzerinden alışveriş yapmak mümkün. Milyonlarca insan kredi kartı ile alışveriş yapıyor ve birçok banka, bu alışverişlerin karşılığında müşterilerine belli miktarlarda çeşitli puan hediyeleri veriyor. Ancak alışveriş yaptıkça biriken bu puanlar, yıl sonunda silinebilir.

Yıl sonunda sadece kredi kartı puanları değil, uçuş ve alışverişler karşılığında kazanılan havayolu mil puanları da silinebilir. Vatandaşların, yıl boyunca yaptıkları harcamalar karşılığında topladığı bu puan ve hediyeleri, yıl sonu gelmeden kontrol etmesi gerekiyor. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, kredi kartı puanları ile ilgili olarak dikkat çeken açıklamalarda bulunarak, vatandaşları da uyardı. İşte detaylar…

UZMAN İSİMDEN KRİTİK UYARILAR GELDİ

ghnbvsc

Milliyet’in haberine göre Aydın Ağaoğlu, konuya ilişkin açıklamasında, “Sadece kredi kartlarıyla sınırlı olarak düşünmemek lazım. Mağazaların sadakat kartları, örneğin zincir marketlerin, konfeksiyon, ayakkabı markalarının verdikleri kartlarda da biriken puanlar silinebiliyor” ifadelerini dile getirdi.

Başkan Aydın Ağaoğlu açıklamasında, “Örneğin kozmetik sektöründeki şirketlerde, çeşitli konfeksiyon sektörlerinde indirim sağlayan dijital uygulamalardaki puanlar, elbette bunlarla birlikte banka kartlarında ve kredi kartlarında birikmiş olan puanlar da yılbaşında silinebiliyor” dedi.

Emeklilerin fark ödemesi cuma günü yapılacak Emeklilerin fark ödemesi cuma günü yapılacak

KULLANICILAR, BAZI DURUMLARDA SİLİNEN PUANLARA İTİRAZ EDEBİLİR

Başkan Ağaoğlu, tüketicilerin söz konusu puanların silinmesi halinde, bazı durumlarda itiraz haklarının olduğunu da ifade etti. Ağaoğlu, “Önceden o karta yüklenecek puanların silineceği konusunda geçerli bir bildirim yapılmamışsa, kart hamilleri puanların silinmesine itirazda bulunup haklarını alabilir, yani kartlarında biriken puanları kullanabilirler” dedi.

Ağaoğlu, “Kartını kapatmış olan tüketicilerin de birikmiş puanları üzerinde kazanılmış hakları vardır. Hatta vefat etmiş tüketicilerin varisleri de bu puanları kullanmaya hak sahibidirler” sözlerini dile getirdi.

Kaynak: (Haber Merkezi)