TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı olan Yıldırım, Kurban Bayramı öncesi sektör olarak yaptıkları hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Yıldırım, bu yıl okulların kapanmasıyla birlikte Kurban Bayramı kutlamalarının da bu hafta başladığını kaydederek, o dönemde ülke içinde seyahatlerin artacağını söyledi.

Irak'ta DAİŞ operasyonu: 7 ölü Irak'ta DAİŞ operasyonu: 7 ölü

Tüm Otobüsçüler Federasyonu  Başkanı Mustafa Yıldırım, artan seyahatin otobüs trafiğini de etkileyeceğini kaydederek, "Eğitim-öğretim dönemi 14 Haziran'da sona erecek, 16 Haziran'da da Kurban Bayramı başlayacak. Otobüs seferlerinde yoğunluk 12 Haziran'dan itibaren artacak. Şu an bayram tatili için otobüs biletleri tükenmeye başladı. Bayram tatilinde otobüsle seyahat edecek vatandaşların biletlerini bir an önce alması önem taşıyor. Hatta biletlerin gidiş-dönüş olarak alınmasını tavsiye ediyoruz. Bayram tatili dönüşü yoğunluk daha fazla olacak. Yaklaşık 7 milyon yolcunun otobüslerle seyahat edeceğini tahmin ediyoruz." dedi.

Otobüslere 12-25 Haziran döneminde ek sefer koymak istediklerini belirten Yıldırım, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılması planlanan düzenlemeyle turizm belgeli araçlar da yolcu taşımacılığında kullanılacak. Ek seferler düzenlemek için Bakanlıkça izin verilmesini bekliyoruz. " dedi.

Yıldırım, özellikle otobüs şoförlerinin direksiyon başında telefon kullanmaması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "Araç kullanacak sürücüler yorgun, uykusuz ve bakımsız araçlarla yola çıkmamalı. Seyahat edecek vatandaşlar da emniyet kemeri takma konusuna özen göstermeli. Meydana gelen kazalarda yaralanma ve ölümlerin en büyük sebebi emniyet kemeri takılmaması. Emniyet kemeri zaten bir zorunluluk. Yolcularımızın da bu konuda hassasiyet göstermesini şiddetle tavsiye ediyorum." 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı