Ortaokullarda 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için seçmeli ders tercihleri 30 Ocak’ta başladı. Yaşayan Diller ve Lehçeler dersi kapsamında Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçeleri de seçmeli ders olarak sunuluyor. Kürtçe seçmeli ders almak isteyen öğrenci ve velilerin, 12 Şubat Pazartesi gününe kadar başvurularını yapmaları gerekiyor.

Başvuru nasıl yapılır?

Başvurular, elektronik ortamda veya yazılı olarak yapılabilir. Elektronik ortamda başvuru yapmak isteyenler, Millî Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan “Seçmeli Ders Tercih Sistemi” linkine tıklayarak gerekli bilgileri doldurabilir. Yazılı olarak başvuru yapmak isteyenler ise, öğrencinin okuduğu okula dilekçe verebilir. Başvurular, okul müdürlükleri tarafından sisteme girilecek.

Seçmeli ders nasıl okutulacak?

Okullarda, en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi halinde ilgili seçmeli ders açılabilecek. Okullarda, Kürtçe seçmeli ders verecek yeterli sayıda öğretmen bulunmaması durumunda ise, diğer okullardan maaş/ek ders karşılığı öğretmen görevlendirilecek. Bu da mümkün olmazsa, ücretli öğretmen görevlendirilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı personel alımı sonuçları açıklandı mı? Tarım ve Orman Bakanlığı personel alımı sonuçları açıklandı mı?

Kaynak: (İLKHA)