Bayram tatilinin 6 gününde 3 bin 706 trafik kazası Bayram tatilinin 6 gününde 3 bin 706 trafik kazası

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, ABD’de ırkçılığın sembolü haline gelen ve 1965 yılında suikast sonucu hayatını kaybeden Müslüman aktivist Malcolm X’i unutmadı. Kurtulmuş, Malcolm X’in ölüm yıl dönümü olan 21 Şubat’ta sosyal medya hesabından bir mesaj yayınladı.

“İyi veya kötü insanlar vardır”

Kurtulmuş, mesajında Malcolm X’in bir sözünü alıntılayarak, “İyi siyah veya iyi beyaz olmak gibi bir durum yoktur. İyi veya kötü insanlar vardır.” dedi. Kurtulmuş, Malcolm X’in onurlu yaşamını ve ırkçılığa karşı verdiği özgürlük, eşitlik, adalet mücadelesini takdir ettiğini belirtti.

“Ruhu şad olsun”

Kurtulmuş, mesajının sonunda Malcolm X’e rahmet diledi. Kurtulmuş, “Onurlu yaşamı ve ırkçılığa karşı verdiği özgürlük, eşitlik, adalet mücadelesiyle nesillere ve çağlara örnek olan El-Hajj Malik El-Shabazz Malcolm X’i, şehadetinin yıl dönümünde rahmetle anıyorum. Ruhu şad olsun.” ifadelerini kullandı.

Malcolm X, 19 Mayıs 1925’te ABD’nin Nebraska eyaletinde doğdu. Hacca gittikten sonra Arapça El-Hajj Malik El-Shabazz adını alan Malcolm X, siyahilerin hakları için mücadele etti. 21 Şubat 1965’te New York’ta bir konferans sırasında silahlı saldırıya uğrayarak öldürüldü. Ölümünden sonra yayınlanan otobiyografisi, 20. yüzyılın en etkileyici kitaplarından biri olarak kabul edildi.

Kaynak: AA-Anadolu ajansı