Kuveyt’in Ankara Büyükelçisi Wael Yousef el-Anzi, Kuveyt Emiri Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın Türkiye ziyaretine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu. Büyükelçi Anzi, 16 Aralık 2023’te göreve başlayan Kuveyt Emiri Şeyh Meşal’in, Arap dünyası haricinde ilk yurt dışı resmi ziyaretini Türkiye’ye yapmasına dikkati çekerek, “Emir ekselanslarının Türkiye’ye ziyareti çok önemli, iki ülke arasındaki ilişkilere katma değeri olacak. Bu ziyaret, Türkiye’nin, Sayın Emir’imizin ve Kuveyt’in kalbindeki yerini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

“Şüphesiz bu ziyaret iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesine ve ilerlemesine olumlu katkıda bulunacak.” diyen Anzi, bu kapsamda çeşitli konuların ele alınacağını vurguladı.

Büyükelçi Anzi, “İkili ilişkiler bu ziyaretin konusu olacak. Liderler görüşmede ikili ilişkileri ele alacak ve bu ilişkileri geliştirmek için tüm fırsatları değerlendirecek.” diye konuştu.

Suriye’nin Kuzeyinde 5 PKK/YPG Üyesini Etkisiz Hale Getirdi Suriye’nin Kuzeyinde 5 PKK/YPG Üyesini Etkisiz Hale Getirdi

Kuveyt Emiri Şeyh Meşal’in, iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 60. yılında Türkiye’ye ziyaret etmesine vurgu yaparak iki ülke arasındaki ilişkileri şu ifadelerle anlattı: “Bu ilişkiler köklü ve geçmişe dayanıyor ve örnek gösteriliyor. İki ülke arasında çeşitli alanlarda sürekli işbirliği var. Kuveyt ve Türkiye’nin çok büyük imkanları var. İnşallah bu ziyarette tüm konular görüşülecek. İşbirliği genişletilecek ve en üst düzeye çıkarılacak.”

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı