Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkenin doğu kesimleri ile zamanla Marmara’nın güneybatısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz’in batısının parçalı yer yer çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, sabah saatlerinde Tokat, Siirt ve Sinop’un iç kesimleri ile akşam saatlerinden itibaren Kıyı Ege, Çanakkale’nin güneyi, Balıkesir’in batı ilçeleri ve Antalya’nın batı kıyılarının yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların kıyı kesimler ve Iğdır çevrelerinde yağmur ve sağanak, doğu kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği belirtildi.

Kuvvetli yağış nerede olacak?

Yağışların; Rize ve Artvin kıyıları ile gece saatlerinden itibaren Muğla’nın Marmaris ilçesinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Rize ve Artvin’in iç ve yüksek kesimleri, Ardahan ve Hakkâri çevreleri ile Van’ın güneyinin yükseklerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli yağışların yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (yerel su baskını, heyelan, görüş mesafesinde azalma, trafikte aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini vurguladı.

Rüzgâr da etkili olacak

Rüzgârın Doğu Karadeniz’in doğusunda batı ve kuzeybatı, akşam saatlerinden sonra Ege kıyılarında güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiği kaydedildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli rüzgârın yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini hatırlattı.

Otomobil ile Minibüs Çarpıştı: 18 Yaralı Otomobil ile Minibüs Çarpıştı: 18 Yaralı

Hava sıcaklığı nasıl olacak?

Hava sıcaklığının Doğu Anadolu’nun doğusunda 2 ila 8 derece azalacağı, iç ve batı kesimlerde 2 ila 6 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.


 
Kaynak: (Haber Merkezi)