ABD'den GlobalFoundries'e 1,5 Milyar Dolarlık Destek ABD'den GlobalFoundries'e 1,5 Milyar Dolarlık Destek

Kuzey Kore, Güney Kore ile arasındaki ekonomik bağları koparma kararı aldı. Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Kuzey Kore Yüksek Halk Meclisi’nin dün yaptığı toplantıda, iki ülke arasında imzalanan ekonomik işbirliği anlaşmalarını ve Kumgang Dağı’nda gerçekleştirilen uluslararası turları sonlandırma kararı aldığını bildirdi.

Güney Kore, karara tepkisiz kaldı

Güney Kore, Kuzey Kore’nin bu kararının beklenmedik olmadığını ve ilişkileri daha da bozacağını belirtti. Güney Kore Birleşme Bakanlığı’ndan bir yetkili, basına yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin tek taraflı kararının anlaşmaları geçersiz kılmadığını, Güney Kore’nin ise bu karara acil bir yanıt vermeyeceğini söyledi.

Kuzey Kore, Güney Kore’yi “baş düşman” ilan etti

Kuzey Kore, Güney Kore ile ilişkilerini kesmek için daha önce de adımlar atmıştı. Kuzey Kore Yüksek Halk Meclisi, ocak ayında, Güney Kore ile ilişkileri yürüten Barışçıl Birleşme Komitesi, Ulusal Ekonomik İşbirliği Bürosu ve Uluslararası Turizm İdaresi’ni feshetmişti. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da, Güney Kore’yi “değişmez baş düşman” olarak tanımlayarak, anayasanın bu yönde değiştirilmesini istemişti.

 

Kaynak: AA