İsrail'in Mısır'a Refah Sınır Kapısı Planı Tartışmalara Yol Açtı İsrail'in Mısır'a Refah Sınır Kapısı Planı Tartışmalara Yol Açtı

Kuzey Makedonya'da cumhurbaşkanı seçimi için oy kullanma işlemi bugün başladı. Ülkedeki toplam 1 milyon 814 bin 317 kayıtlı seçmen, yerel saatle 07.00'de sandıklara gitmeye başladı. Seçimlerin saat 19.00'da sona ereceği belirtiliyor.

Seçmenler, ülke genelinde 3 bin 480 farklı merkezde oy kullanabilecekler. Seçim öncesinde mahkumlar, yurt dışında yaşayanlar, engelli ve hasta olanlar oy kullandı.

Seçimde, mevcut Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve Dışişleri Bakanı Bujar Osmani'nin yanı sıra beş aday daha yarışıyor. Bu adaylar arasında Gordana Siljanovska Davkova, Stevço Jakimovski, Biljana Vankovska Cvetkovska, Arben Taravari ve Maksim Dimitrievski bulunuyor.

Kuzey Makedonya'nın bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından bu yana 7. kez gerçekleştirilen cumhurbaşkanı seçiminde, beş yıllığına görev yapacak yeni bir cumhurbaşkanı belirlenecek. İlk turda bir aday yüzde 50'den fazla oy alamazsa, en çok oy alan iki aday arasında 8 Mayıs'ta ikinci tur yapılacak.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı