ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Güneş yüzeyindeki patlamalardan kaynaklanan olağanüstü aktivitenin kuzey yarım kürede şiddetli bir "Jeomanyetik Fırtına"ya neden olabileceğini duyurdu. 2005'ten bu yana ilk kez bu şiddette bir fırtınanın yaşanabileceği belirtilirken, fırtınanın 3 gün boyunca etkili olması bekleniyor.

NOAA ve ABD Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi'nin açıklamalarında, "Şiddetli (G4) bir jeomanyetik fırtınanın muhtemelen günün ilerleyen saatlerinde meydana gelmesi ve hafta sonu devam etmesi kuvvetle muhtemeldir." dedi.

Kuzey yarım kürede etkilerinin görülmesi beklenen jeomanyetik fırtınasının muhtemelen günün ilerleyen saatlerinde başlayacak ve hafta sonuna kadar devam edecek. Bu şiddetli fırtınanın, uydu iletişimlerini ve güç sistemlerini etkileyebileceği uyarısı yapılırken, Alabama ve Kuzey California'da kutup ışıklarının görülebileceği belirtildi.

Microsoft, Çin'deki Çalışanlarına Yurt Dışına Transfer Teklif Etti Microsoft, Çin'deki Çalışanlarına Yurt Dışına Transfer Teklif Etti

Güneş'teki patlamalar sonucu oluşan jeomanyetik fırtınanın kaynağının "Bölge 3664" adlı büyük bir güneş lekesi kümesi olduğu ve dünyanın 16 katı büyüklüğünde yer kapladığı belirlendi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı