Japonya'da "Et Yiyen" Bakteri Alarmı Japonya'da "Et Yiyen" Bakteri Alarmı

Türk göz hekimlerini temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği’nin (TOD) 57. Ulusal Kongresi, TOD Erzurum Trabzon Şubesi’nin desteği ile Antalya’da gerçekleştirildi. Türkiye’deki göz doktorlarının mesleki beceri ve deneyimlerinin geliştirilmesi için düzenlenen konferansta TOD Kontakt Lens Bölümü Başkanı Prof. Dr. Meltem Yağmur, kontakt lens kullanımında dikkat edilmesi gereken noktaları dile getirdi.

Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran kontakt lenslerin yanlış kullanılması durumunda ciddi sorunlara neden olabileceğini dile getiren Meltem Yağmur, insanların göz doktoruna danışmadan kontakt lens kullanmaya başlamaması gerektiğini söyledi. Ayrıca kontakt lenslerin kozmetik nedenlerden, kırma kusurlarından veya tedavi amaçlı kullanıldığını ifade eden Yağmur, bu tür lenslerin kullanımında ortaya çıkabilecek başlıca sorunların kornea enfeksiyonları, göz kuruluğu, alerji sorunları ve lens ile ilgili bazı sorunların olduğunu belirtti. İşte detaylar…

UZMAN İSİMDEN KRİTİK UYARILAR

kontakt-lens-kullanımı

Prof. Dr. Meltem Yağmur, kontakt lens kullanımında ortaya çıkabilecek sorunlara karşı önlem amacıyla, bu tür lenslerin kullanımında dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı. Buna göre hastanın gözüne uygun olan kontakt lensin, sadece göz doktorunun muayenesinden sonra belirlenmesi gerekir ve kontakt lensler, gözlük reçetesi ile satın alınamaz. Kontakt lensler, doktor reçetesi ile satın alınabilir ve bu reçetelerden 1 yıl sonra tekrar göz muayenesi yapılması gerekir.

KONTAKT LENS KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kontakt lens kullananların ve özellikle yumuşak kontakt lens kullananların, doktorun tavsiye ettiği zaman aralıklarında, (örneğin ayda 1 kez) lensi değiştirmesi gerekir. Günlük kontakt lensler solüsyonda bekletilip ertesi gün kullanılmamalı ve günün sonunda mutlaka atılmalıdır. Lensler özel bir solüsyon ile temizlenir ve o solüsyonun içerisinde saklanır. Bu tür lensler için kesinlikle musluk suyu kullanılmaz.

Lensler takılıp çıkarılmadan önce mutlaka ellerin iyice temiz bir şekilde yıkanması gerekir. Yumuşak kontakt lensler ile denize, okyanusa, havuza ve duşa girmemek gerekir. Kornea enfeksiyonlarına, suda bulunan birçok mikroorganizma neden olabilir.

Kaynak: (Haber Merkezi)