Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav başvuruları, öğrenciler için kritik bir adımı başlatıyor. 2 Haziran'da gerçekleştirilecek olan sınav, öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına geçişlerinde belirleyici bir rol oynayacak.

Başvurular, 29 Mart'a kadar "e-Okul" üzerinden isteğe bağlı olarak yapılacak. Öğrenciler, sınava katılım isteğe bağlı olup, başvurularını ücretsiz olarak elektronik ortam üzerinden gerçekleştirebilecekler. Okul müdürlükleri, başvuru işlemleriyle ilgili öğrencilere rehberlik edecek ve başvuruların 1 Nisan 2024'e kadar okul müdürlükleri tarafından onaylanması sağlanacak.

Sınav, 8'inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak öğrencilerin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma gibi becerilerini ölçecek nitelikte sorular içerecek. İlk oturumda Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden, ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimleri derslerinden toplamda 90 soru sorulacak.

Üniversitelere Yeni Akademisyenler Geliyor Üniversitelere Yeni Akademisyenler Geliyor

Sınav sonuçları, 28 Haziran 2024'te "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek olup, öğrencilere posta yoluyla sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. Öğrenciler, sınav sonuçlarını elektronik ortamdan takip edebilecekler.

Kaynak: (İLKHA)