Türkiye'nin eşsiz tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtan "Türkiye Yüzyılı" adlı fotoğraf sergisi, Londra'da düzenlenen bir etkinlikle sanatseverlerle buluştu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan sergi, 40 farklı kareyle Türkiye'nin zengin kültürel mirasını ve muhteşem doğal manzaralarını sergiliyor.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi Taşıyan Helikopterin Modeli Gündem Oldu İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi Taşıyan Helikopterin Modeli Gündem Oldu

Serginin açılışına, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir ve Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Karakuş gibi önemli isimlerin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Ege sahillerinden antik kentlere, tarihi yapılardan muhteşem manzaralara kadar Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden fotoğrafların yer aldığı sergi, Türk kültürünün ve doğasının zenginliğini İngiltere'nin başkentinde yaşayanlara ve ziyaretçilere sunuyor.

Sergiyi gezen Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, fotoğraflar hakkında bilgi alarak Türkiye'nin benzersiz güzelliklerini yakından tanıma fırsatı buldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının koordinasyonunda gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, Londra sokaklarında Ramazan Bayramı'nın güzellikleri de yaşatıldı. "Türkiye'den Birleşik Krallık'a ramazanın güzelliği ve ortak mirası kutluyoruz" yazılı dijital ekranlı kamyonet, önce serginin bulunduğu Yunus Emre Enstitüsü'nün önünden geçerek ardından "Türkiye" temalı toplu iftar programının düzenlendiği Trafalgar Meydanı çevresinde dolaştı. Geleneksel Türk süsleme sanatlarının yer aldığı dijital ekrandaki bayram tebriği, Türk ve İngiliz kültürlerinin kaynaşmasına güzel bir örnek teşkil etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı