Yeni Kaledonya ziyaretinin ardından Le Parisien gazetesine konuşan Macron, Yeni Kaledonya'nın yerli halkı Kanak'ın seçimlerde etkisiz hale getirileceği gerekçesiyle karşı çıktığı anayasa reformuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Macron, reformun Senato ve Ulusal Meclis tarafından kabul edildiğini belirterek, referanduma gitme olasılığını dile getirdi. "Parlamento tarafından oylanmış metni zenginleştirecek genel bir anlaşma" üzerinde mutabakata varılmasını tercih ettiğini savundu.

Macron, "Yatıştırma ve açıklık konusunda kararlıyım ancak şiddet baskısı altında asla erteleme ya da askıya alma kararı vermeyeceğim." dedi.

Öte yandan Yeni Kaledonya Ticaret ve Sanayi Odası, başkent Noumea'nın havalimanının en az 2 Haziran'a kadar kapalı kalacağını duyurdu.

Yeni Kaledonya Ticaret ve Sanayi Odası, başkent Noumea’daki havaalanının en az 2 Haziran’a kadar kapalı kalacağını duyurdu. Fransız güvenlik güçleri, anayasal reform girişimine karşı çıkan bağımsızlık yanlılarına yönelik operasyonlarına devam ederken, olayların başlangıcından bu yana gözaltına alınanların sayısının 372’ye çıktığı ve toplamda 115 polis ve jandarmanın yaralandığı bildirildi.

Yeni Kaledonya'da mahsur kalan Fransız turistler için ilk tahliye uçuşu 25 Mayıs'ta düzgerçekleştirildi. Askeri uçaklarla Avustralya ve Yeni Zelanda'ya götürülen turistler, ticari uçuşlarla evlerine dönecek.

Ukrayna, Sivastopol’a Füze Saldırısı Düzenledi: 3 Ölü, 100 Yaralı Ukrayna, Sivastopol’a Füze Saldırısı Düzenledi: 3 Ölü, 100 Yaralı


 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı