Rusya’dan Afrika’ya 200 Bin Tonluk Tahıl Yardımı Rusya’dan Afrika’ya 200 Bin Tonluk Tahıl Yardımı

Afrika’nın en fakir ülkelerinden Mali’de, altın madenciliği sektöründe büyük bir facia yaşandı. Güneybatıdaki Kangaba ilçesinde, yasal izni olmayan bir altın madeninde tünelin çökmesi sonucu 73 madenci öldü.

Yer sarsıldı, gürültü koptu

Malili madencilik yetkilisi Oumar Sidibe, AFP’ye yaptığı açıklamada, olayın geçen hafta meydana geldiğini belirtti. Sidibe, “Her şey bir gürültüyle başladı. Yer sarsıldı. Sahada 200’den fazla altın madeni işçisi vardı. Arama artık bitti. 73 ceset bulduk” dedi. Olay, bir meclis üyesi tarafından da doğrulandı.

Hükümetten taziye mesajı

Mali Maden Bakanlığı, Salı günü yaptığı açıklamada, çok sayıda madencinin öldüğünü duyurdu ancak kesin rakamlar vermedi. Hükümet, kederli ailelere ve Mali halkına en derin taziyelerini sundu. Ayrıca, olayı soruşturmak için bir komisyon kurdu.

Mali’nin altın madenciliği sektörü

Mali, Afrika’nın önde gelen altın üreticilerinden biri. Ancak ülkede altın madenciliği sektörü, yasal olmayan faaliyetler, güvenlik sorunları ve çevre kirliliği gibi pek çok sorunla karşı karşıya. Mali’de altın madenciliği sahaları, düzenli olarak ölümcül heyelanlara sahne oluyor. Maden Bakanı Lamine Seydou Traore, ülkenin 2022’de 72,2 ton altın ürettiğini ve sarı metalin ulusal bütçenin yüzde 25’ine, ihracat gelirlerinin yüzde 75’ine ve GSYİH’nın yüzde 10’una katkıda bulunduğunu belirtti.

Kaynak: (Haber Merkezi)