Kurban Bayramı'nda Kartla 132,3 Milyar Liralık Ödeme Yapıldı Kurban Bayramı'nda Kartla 132,3 Milyar Liralık Ödeme Yapıldı

Aşağı Çobanisa Mahallesi’ndeki bahçesinde olgunlaşan “Cristobalina” cinsi kirazları hasat eden üretici Mehmet Bülbül, yaklaşık 300 kilogram ürünü alım merkezine getirdi.

Sembolik Açık Artırma: Yılın ilk kirazının alım merkezine getirilmesi nedeniyle sembolik bir açık artırma yapıldı. İlk kirazlar, kilogramı sembolik olarak 2 bin liradan tüccar Malkoç Fatihoğlu ve Kerim Sincar tarafından alındı.

Üreticinin Düşünceleri: Üretici Mehmet Bülbül, ağaçlara aynı ilgiyle bakmanın bir çocuğa nasıl evde bakıldığına benzediğini ifade etti. Emeğin fazla olduğunu ve girdi maliyetlerinin yükseldiğini belirten Bülbül, tonaj olarak geçen seneye göre biraz daha iyi olduklarını söyledi. Geçen sene ihracatçıların yaklaşık 70 ila 80 bin ton civarında ihracat açıkladığını belirten üretici, bu yılın inşallah 100 bin tonu aşmasını diledi.

İlk Ürünün Ödüllendirilmesi: İlk ürünü alan Malkoç Fatihoğlu ise sezon heyecanı yaşadıklarını ve ilk ürünü getiren üreticiyi ödüllendirmek için 2 bin lira fiyat verdiklerini dile getirdi. Ürünün Dubai’ye gönderilmesi planlanıyor.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı