Türkiye’nin Gizli Anayasası “Kırmızı Kitap” Yenileniyor Türkiye’nin Gizli Anayasası “Kırmızı Kitap” Yenileniyor

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), afet ve acil durumlara hazırlıklı olmak ve müdahale etmek amacıyla kurduğu Arama ve Kurtarma Birimi (AKUB) ekiplerinin sayısını 10 bine çıkarmayı hedefliyor. Ekipler, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde gösterdikleri başarıyla takdir topladı.

Öğretmenlerden Oluşan Ekipler

MEB AKUB ekipleri, 2021 yılının “Afet Eğitim Yılı” ilan edilmesi üzerine 81 ilde oluşturuldu. Ekipler, tamamen gönüllü öğretmenlerden oluşuyor. Ekipler, öğrenci, öğretmen ve velilere afet bilinci kazandırmak, afet ve acil durum okul planları hazırlamak, afet öncesi, sırası ve sonrasında doğru davranış şekillerini öğretmek gibi çalışmalar yapıyor.

Depremde Sahada Görev Aldılar

MEB AKUB ekipleri, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde 11 ilde arama kurtarma ve lojistik destek çalışmalarına katıldı. Ekipler, çadır kurulumu, yardım malzemesi dağıtımı, yemek hazırlama ve psikososyal destek gibi ihtiyaç duyulan her alanda görev yaptı. Ekipler, ayrıca enkaz bölgesinde operasyon gerektiren ihbarları takip etti ve bölgeye yönlendirdi.

Eğitim Merkezleri Kurulacak

MEB, AKUB ekiplerinin sayısını ve kapasitesini artırmak için eğitim çalışmalarına hız verdi. AFAD iş birliğiyle 81 AKUB liderine “Depremde Arama Kurtarma Eğitici Eğitmenliği Kursu” verildi. Ayrıca, amatör telsiz, dron, KBRN, afet farkındalık ve acil durum ekipleri eğitimleri de düzenlendi.

MEB, Ankara, İstanbul, İzmir, Rize, Erzurum, Sivas, Adana, Bursa, Antalya ve Diyarbakır olmak üzere 10 ilde eğitim merkezleri kuracak. Bu merkezlerde, öğretmen ve personele depremde arama kurtarma eğitimleri verilecek. MEB, 17 Ağustos’a kadar toplam MEB AKUB üye sayısını 10 bine çıkarmayı planlıyor.

Okulum Afete Hazır Yarışması

MEB, ayrıca AFAD iş birliğiyle “Okulum Afete Hazır Yarışması” düzenleyecek. Yarışma, afet ve acil durumlara hazırlıklı okulların ödüllendirilmesini amaçlıyor. Yarışmanın haziran ayında final etabının gerçekleştirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Kaynak: (İLKHA)