Millî Eğitim Bakanlığı'nın Sıfır Atık projesi kapsamında yürüttüğü çalışmaların meyvesi ortaya çıktı. Son 5 yılda ücretsiz dağıtılan ders kitaplarının geri dönüşüme kazandırılmasıyla 66 bin 416 ton atık kağıt toplandı. Bu atık kağıtların geri dönüşümüyle ise millî ekonomiye 167 milyon 716 bin lira katkı sağlandı.

YÖK'ten Önemli Karar: Dünya Sıralamasında İlk 400 Üniversiteden Mezunlara Denklik YÖK'ten Önemli Karar: Dünya Sıralamasında İlk 400 Üniversiteden Mezunlara Denklik

Ücretsiz dağıtılan ders kitapları, eğitim öğretim dönemi sonunda gönüllülük esasına göre toplanıyor. Toplanan atık kağıtların geri dönüşüme kazandırılmasıyla israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve çevrenin korunması hedefleniyor.

Bu projeyle, 2018-2023 yılları arasında yaklaşık 1 milyon 130 bin ağacın kesilmesi engellendi. Ayrıca, 4 milyon 650 bin metrekarelik alanın tahrip edilmesi önlendi. Sıfır Atık projesi, daha yeşil ve temiz bir dünya için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı'nın bu çevreci projeleri tüm resmi okul ve kurumlarda devam edecek. İsrafı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak ve atıkları geri kazanmak için yapılan bu çalışmalar, çevre bilinci ve sürdürülebilirlik adına önemli bir adım olarak öne çıkıyor.

Kaynak: (İLKHA)