Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye'nin zengin yemek kültürünü ulusal ve uluslararası arenada daha fazla tanıtmak amacıyla gastronomi lisesi açmaya hazırlanıyor. Gastronomi alanında eğitim verilecek bu lise, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini dünya mutfakları arasında daha da önemli hale getirmeyi hedefliyor.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, gastronomi lisesi fikrini hayata geçirmek için gastronomi alanındaki şefler, akademisyenler, restoran işletmecileri ve sivil toplum temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda, Türk mutfağının zenginliği, geleneksel yemekler ve yemek kültürü konuları ele alındı.

Bakan Tekin, gastronomi lisesinin açılmasının amacını, "annelerimizin reçeteleri" olarak nitelendirdi ve Türk yemeklerinin dünya mutfağında daha fazla tanınmasını istediklerini ifade etti.

Gastronomi lisesinin açılmasıyla bu alandaki eksikliği gidereceklerini belirten Tekin, ayrıca örgün öğretimde okuyan öğrenciler için görgü ve nezaket kuralları dersini seçmeli ders olarak eklediklerini açıkladı.

Bakan Tekin şunları söyledi:

"Her milletin kendine özgü bir mutfağı ve mutfak sanatı vardır. Türk mutfağı da kendine özgüdür. Türk mutfağı denildiğinde Türk insanının beslenme biçimi, yeme içmesi, yiyeceklerin hazırlanması, pişirilmesi, sofra adabı, damak tadı gibi unsurlar akla gelir. Gastronomi lisesi açarak, örgün ve yaygın eğitim kurslarında kullanılacak bir literatür oluşturmayı ve bu sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu girişimle, Türkiye'nin yemek mirasını daha geniş bir kitleyle paylaşmayı ve dünya çapında tanıtmayı amaçlıyoruz."

Öğrencilere Öğrenim Kredisi ve Burs Ödemeleri Başladı Öğrencilere Öğrenim Kredisi ve Burs Ödemeleri Başladı

(İLKHA)