Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 6 ve 9. sınıf öğrencileri için düzenlenecek olan ikinci ortak sınavların 26-27 Mart tarihlerinde yapılacağını açıkladı. Bu sınavlarda, öğrencilerin bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla açık uçlu sorular kullanılacak.

1. sınıf Türkçe dersi sınavı için farklı bir puanlama yapılacak. Bu sınavda, 14 çoktan seçmeli ve 2 açık uçlu soru yer alacak. Çoktan seçmeli soruların puanlaması il ölçme değerlendirme merkezi müdürlüklerince yapılacakken, açık uçlu soruların puanlaması 81 ilden uygulamaya katılan öğretmenler tarafından gerçekleştirilecek.

Öğrencilerin cevapları, öğrenci bilgileri gizlenerek iki farklı öğretmen tarafından puanlanacak. Aynı puanı alan öğrencilerin puanı belirlenirken, farklı puanlar verilmesi durumunda ise soruları hazırlayan ekip tarafından üst puanlayıcı tarafından puanlama yapılacak.

Puanlama işlemleri 15-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu süreçte görev alacak öğretmenler, 81 ilin tamamından gönüllü olarak başvuranlar arasından seçilerek belirlenecek. Öğretmenlere puanlama işlemleri öncesinde il ölçme değerlendirme merkezi müdürlükleri tarafından eğitim verilecek.

Eğitim Koçu Yılmaz: LGS Öncesinde Öğrencilerimiz Planlama Yapmalı Eğitim Koçu Yılmaz: LGS Öncesinde Öğrencilerimiz Planlama Yapmalı

MEB'nin açıklamasına göre, ülke geneli ortak yazılı sınavlar, farklı sınıf düzeylerinde ve derslerden oluşan sınavlarla devam edecek. Bu süreçte öğrenci ve öğretmenlerin ihtiyaçlarına yönelik detaylı bilgilendirme ve destek sağlanacak.

Kaynak: (İLKHA)