TBMM Genel Kurulu, 28 Kasım Salı günü haftalık çalışmalarına başlayacak. Bu hafta gündemde olan başlıca konular, bazı uluslararası anlaşmaların onaylanmasına dair kanun teklifleri ve ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi olacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda başlayacak görüşmelerde, vergi borçlarına karşılık gayrimenkul alınmasına ilişkin düzenlemenin süresi 31 Aralık 2028'e uzatılacak. Ayrıca, genel afet bölgesi ilan edilen yerlerde 31 Aralık 2025'e kadar fahiş fiyat tespit edilmesi halinde ceza tutarının 10 kat uygulanmasını öngören düzenleme de tartışılacak.

TCG Kınalıada Korveti Japonya’da Geçiş Eğitimine Katıldı TCG Kınalıada Korveti Japonya’da Geçiş Eğitimine Katıldı

Vergi İstisnalarında Yenilikler Gündemde

Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi istisnası, ilk konut hariç kaldırılacak. Kur Korumalı Mevduat (KKM) ve katılım hesaplarına uygulanan kurumlar vergisi istisnasının süresi ise 31 Aralık 2023'ten 30 Haziran 2024'e kadar uzatılacak. Ayrıca, yabancı plakalı kara yolu taşıtlarına kesilen idari para cezalarının tahsil edilmeden önce taşıtın ülkeyi terk etmesine izin verilmeyecek.

TBMM Genel Kurulu'nda, Libya'ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 24 ay uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı tezkeresi de görüşülecek. Ayrıca, Dışişleri Komisyonu'nda İsveç'in NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifinin görüşmelerine devam edilmesi bekleniyor.

(Haber Merkezi)
Kaynak: (Haber Merkezi)