Türkiye’nin Dış Ticaret Dengesi: Açık Azalıyor, İhracat Yükseliyor Türkiye’nin Dış Ticaret Dengesi: Açık Azalıyor, İhracat Yükseliyor

Devlet memurları, sözleşmeliler ve emekliler için maaş artışı bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan aralık ayı enflasyon verilerine bağlı olarak belirlenecek. Toplu sözleşmeye göre, 2024'ün ilk altı ayı için belirlenen yüzde 15'e ilave olarak maaşlara enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

Memur maaşlarındaki bu artış ile en düşük memur maaşının 33 bin liraya çıkması bekleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin de 6 aylık zam oranı bugün belli olacak.

Memur, sözleşmeli ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta almaya başlayacaklar. Ayrıca, memur maaş katsayılarındaki artışın etkisiyle, yaşlılık aylığı, engellilik aylığı, evde bakım aylığı ve destek ödemelerinde de artış olacak.

65 yaş aylığı, bu artışla birlikte 3 bin 993 TL seviyesine yükselirken, engelli aylığı tabanı 2 bin 792,26 TL'ye, engelli aylığı tavanı ise 4 bin 188,39 TL'ye ulaşacak. Verilecek zam, milyonlarca emekli ve memur için maaşlarında olumlu bir etki yaratacak.

Kaynak: (Haber Merkezi)