Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kamu görevlilerinin alım gücünü korumak ve artırmak için gerçek enflasyonun üzerinde bir maaş artışı yapılması gerektiğini belirtti. Kahveci, konfederasyon genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 2023 yılı enflasyonunun yüzde 64,77 olduğunu hatırlatarak, Temmuz ayında memur ve emeklilere yüzde 6 zam yapıldığını ve bu nedenle maaşların altı ayda 31,57 puan eridiğini ifade etti.

Kahveci, "Ocak ayında bu erimenin telafi edilmesi için önce Temmuz 2023'teki maaş zamları sıfırlandı, ardından da yüzde 15'lik 2024 yılının ilk yarı zammı yapıldı. Ancak memur ve emeklilere 2024 yılının ilk altı ayı için yapılan zam yüzde 15'tir. Bu, toplamda yüzde 49,25 zam anlamına gelmez. Enflasyon farkı maaş zammı değildir, maaşlardaki erimenin telafisidir." dedi.

THY, 2024’te 5 Bin Kişiye İş Kapısı Açacak THY, 2024’te 5 Bin Kişiye İş Kapısı Açacak

Kahveci, ayrıca memur maaşlarının altın karşısında yüzde 50'nin üzerinde değer kaybettiğine dikkat çekerek, 2002'de ortalama memur maaşıyla 22,1, en düşük memur maaşıyla 14,9 çeyrek altın alınabildiğini, ancak bugün bu rakamların 10,8 ve 9,4 olduğunu belirtti.

Kamu görevlilerine yönelik ilave ek ödeme uygulamasının adil olmadığını ifade eden Kahveci, bu uygulamanın emekli maaşları ile çalışırken alınan maaşlar arasındaki uçurumu daha da büyüttüğünü dile getirdi. Başkan Kahveci, "Emekli olduktan sonra düşük maaşla yaşam mücadelesi verecek olan memur emeklilerimizin durumu endişe vericidir." şeklinde konuştu.

Kahveci, 2024 ve 2025 yılları için memur ve emeklilere yapılacak maaş artışlarının enflasyonun gerisinde kaldığını öne sürerek, "Maaşlarda reel anlamda sıfır artış yaşanacak ve maaşlar erimeye devam edecektir. Bu nedenle gerçek enflasyonun üzerinde bir artış ve refah payı talep ediyoruz." dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi)