İçişleri Bakanlığı'nın koordinasyonunda, il jandarma komutanlıkları ve emniyet müdürlüklerinin katılımıyla gerçekleştirilen "Mercek-14" operasyonları, ülke genelinde önemli bir başarıya imza attı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonlar hakkında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, operasyonlar sonucunda 852 silahın ele geçirildiğini ve 966 şüpheli hakkında işlem yapıldığını bildirdi.

FETÖ soruşturmasında 16 şüpheli hakkında gözaltı kararı FETÖ soruşturmasında 16 şüpheli hakkında gözaltı kararı

Operasyonlar kapsamında 63 ilde gerçekleştirilen çalışmalarda toplamda 644 ruhsatsız tabanca, 56 kurusıkıdan çevrilmiş tabanca, 12 uzun namlulu tüfek ve 140 ruhsatsız av tüfeği olmak üzere 852 silahın ele geçirildiği belirtildi. Ayrıca, operasyonlarda 966 şüpheli hakkında işlem yapıldığı ifade edildi.

Bakan Yerlikaya, operasyonlar hakkında şu bilgileri paylaştı: İstanbul'da 162 tabanca ve 1 uzun namlulu tüfek ele geçirilirken, 151 şüpheli gözaltına alındı. Adana'da 54 tabanca ve 1 uzun namlulu tüfek, 57 şüpheli; İzmir'de 37 tabanca ve 6 av tüfeği, 50 şüpheli; Antalya'da 33 tabanca ve 2 uzun namlulu tüfek, 22 şüpheli; Ordu'da ise 33 tabanca ve 41 av tüfeği ele geçirilerek, 91 şüpheli gözaltına alındı.

Bu başarılı operasyonlarla ruhsatsız silah temin edenlerle ve silah kaçakçılarıyla mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini vurgulayan Bakan Yerlikaya, operasyonu gerçekleştiren kolluk kuvvetlerini tebrik etti. Bu tür operasyonların, ülkenin güvenliği ve halkın huzuru için önemli olduğu belirtildi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı