Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 8 Haziran 2023’ten bu yana sürdürdüğü görevinden istifa ettiğini açıkladı. Erkan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşadığını, ancak son dönemde şahsına yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlendiğini söyledi. Erkan, ailesi ve küçük evladının daha fazla etkilenmemesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan görevden affını talep ettiğini belirtti.

Erkan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim.

O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum. Saygılarımla."

Yeni başkan kim olacak?

Erkan’ın istifası sonrası yeni Merkez Bankası Başkanı kim olacak sorusu gündeme geldi. Henüz resmi bir açıklama yapılmazken, bazı isimlerin aday olarak öne çıktığı iddia edildi. Sosyal medyada ise Osman Cevdet Akçay’ın adı sıkça konuşuldu. Akçay, 28 Temmuz 2023 tarihinde Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştı.

Akçay, 1961 yılında Trabzon’da doğdu. The City University of New York, The Graduate School and University Center’da Ekonomi alanında 1990 yılında M.Phil ve 1992 yılında doktora derecesini aldı.

Akçay, 1985 yılında The City University of New York, The Graduate School and University Center’da doktora asistanı olarak çalışma hayatına başladı. Akçay 2001 yılında Koç Üniversitesine tam zamanlı öğretim üyesi olarak geçti.

Akçay, 2009 yılına kadar öğretim üyeliği ve önce Koçbank daha sonra Yapı ve Kredi Bankası başekonomistliği görevini beraber götüren Akçay, 2009-2018 yılları arası ayrılana kadar banka başekonomisti olarak görev yaptı.

THY, 2024’te 5 Bin Kişiye İş Kapısı Açacak THY, 2024’te 5 Bin Kişiye İş Kapısı Açacak

Şimşek’ten açıklama

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erkan’ın istifasının ardından yaptığı açıklamada, ekonomi programının kesintisiz ve kararlılıkla devam ettiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi ekibine ve uyguladıkları programına desteği ve güveninin tam olduğunu belirtti. Şimşek, Erkan’ın aldığı kararın tamamen şahsi olduğunu, saygı ile karşıladığını ve teşekkür ettiğini söyledi. Şimşek, “Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: (Harranovasi Haber)