Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu'nun toplantısının ardından politika faiziyle ilgili kararını açıkladı. Banka, politika faizini yüzde 45 seviyesinde sabit tutma kararı aldı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Başkan Fatih Karahan'ın liderliğinde bugün toplandı. Toplantıda, ekonomik göstergeler ve enflasyon riskleri değerlendirilerek faiz kararı alındı.

Bakan Şimşek’ten Kriz İddialarına Net Yanıt: “Programımızı Güçlendireceğiz” Bakan Şimşek’ten Kriz İddialarına Net Yanıt: “Programımızı Güçlendireceğiz”

Banka, bir önceki toplantıda politika faizini 250 puan artırarak yüzde 45 düzeyine yükseltmişti. Ancak bu kez, ekonomik koşullar ve enflasyon risklerine rağmen politika faizinde bir değişiklik yapılmadı.

TCMB'nin politika faizini sabit tutma kararı, ülkenin ekonomik belirsizliklerle karşı karşıya olduğu bir dönemde alındı. Enflasyonun yüksek seviyelerde seyretmesi ve ekonomik büyüme beklentilerinin zayıf olması, Merkez Bankası'nı faiz oranlarını değiştirmemeye yönlendirmiş olabilir.

Kaynak: (İLKHA)