Türkiye'nin Enerji Dönüşümünde Dünya Bankası İle İşbirliği Görüşüldü Türkiye'nin Enerji Dönüşümünde Dünya Bankası İle İşbirliği Görüşüldü

Merkez Bankası, yılın her günü çeşitli bankalardaki hesaplarınız arasında birkaç saniye içinde para taşımanızı sağlayan FAST sistemini aylar önce duyurmuştu. FAST’te banka müşterileri Kolay Adresleme Sistemi'ni kullanabilir. Cep telefonu numarasını, pasaport numarasını veya e-posta adresini bankanın IBAN numarasıyla bir kez eşleştirmek yetiyor. Daha sonra para gönderirken IBAN numarasını kullanmak yerine bu unsurlar kullanılabilecektir.

EFT Sistemi ise yalnızca mesai saatleri içinde çalışmaktadır. Saat 16.00’dan sonra gönderilen EFT’ler ertesi sabah alıcının hesabına geçmektedir. Ayrıca bu para transferlerini yaparken ek bir gönderim ücreti de ödenmektedir. Bu kapsamda Merkez Bankası çok önemli bir karar aldı. İşte detaylar.

EFT/FAST İŞLEMLERİ İÇİN YÜZDE 50 FAZLA ÜCRET UYGULAMASI SONA ERDİ

merkez-bankasindan-eft-ve-fast-karari-artik-o-ucret-alinmayacak-3

Merkez Bankası, bankaların hafta içi saat 16.00’dan sonra ve hafta sonu gerçekleştirilen EFT/FAST işlemleri için yüzde 50 fazla azami ücret almasına son verdi. Bu karar, Resmi Gazete’de yayımlanan iki tebliğ ile duyuruldu .

Tebliğlerde, finansal tüketicilerden ve ticari müşterilerden alınacak ücretlere ilişkin usül ve esasların değiştirildiği belirtildi. Buna göre, bankaların EFT/FAST işlemlerinde uygulayabilecekleri azami ücret tarifesi, saat veya gün farkı olmaksızın aynı olacak. Böylece vatandaşlar, saat veya gün fark etmeksizin aynı ücret tarifesiyle para transferi yapabilecek.

1 ARALIK 2023’TE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Merkez Bankası’nın aldığı bu karar, internet bankacılığı kullanan milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Günümüzde kredi kartı ve banka kartı kullanımının yanı sıra, birbirine para göndermek isteyen vatandaşlar da internet bankacılığı ile sık sık işlem yapıyor. EFT ve FAST işlemleri, mobil bankacılık üzerinden kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Merkez Bankası’nın tüketicinin lehine aldığı bu karar, 1 Aralık 2023’te yürürlüğe girecek. Bu tarihten itibaren, EFT/FAST işlemlerinde alınan yüzde 50 fazla ücret uygulaması sona erecek. Vatandaşlar, hafta içi saat 16.00’dan sonra veya hafta sonu yaptıkları para transferlerinde artık ek ücret ödemeyecek.

Kaynak: (Haber Merkezi)