Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Mart Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu, enflasyonun alt gruplarını detaylı bir şekilde ele aldı. İşte rapordan önemli noktalar:

Rapora göre, aylık bazda hizmet, gıda ve temel mallar fiyat artışları öne çıkan gruplar oldu. Hizmet fiyatlarındaki artışta kira, eğitim ve haberleşme kalemleri öncülüğünde yüksek seyir gözlendi. Gıda fiyatlarındaki aylık artış ise kırmızı et öncülüğünde işlenmemiş gıda fiyatlarının sürüklemesiyle gerçekleşti.

Temel mal grubu fiyat artışı mart ayında güçlenirken, dayanıklı mal grubu öne çıkan alt grup oldu. Döviz kurunun etkileri ve iç talep koşullarının dirençli seyri, dayanıklı tüketim mallarında maliyet artışlarının fiyatlara geçişini kolaylaştırdı.

Enerji aylık enflasyonu, akaryakıt fiyatlarına paralel olarak önceki aylara kıyasla daha ılımlı bir seyir izledi. Ancak, enerji dışı gruplarda nispeten yüksek artışların sürdüğü gözlendi.

Manisa’da Erkenci Kiraz Sezonunun İlk Hasadı Yapıldı Manisa’da Erkenci Kiraz Sezonunun İlk Hasadı Yapıldı

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, enerji fiyatlarının ılımlı seyrettiği, enerji dışı gruplarda ise yüksek artışların devam ettiği görüldü. B ve C endekslerinin yıllık değişim oranları artış göstererek öngörülerin üzerinde kaldı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı