Ocak ayında üretici fiyatlarında aylık artışın maliyet gelişmeleriyle uyumlu olarak güçlendiği belirtilirken, yıllık üretici enflasyonunun ise yatay seyrettiği vurgulandı. Raporda, yaşanan yükselişin ardından enflasyon eğiliminin zayıflayacağı değerlendirmesi yapıldı.

Tüketici Fiyatları ve Etkiler

Geçen ay tüketici fiyatlarının yüzde 6,70 yükseldiği ve yıllık enflasyonun ise sınırlı bir artışla yüzde 64,86 seviyesine ulaştığı açıklandı. Özellikle doğal gazın tüketici enflasyonuna olan etkisinin belirgin olduğu ifade edildi.

Altın Fiyatları Rekor Kırmaya Devam Ediyor Altın Fiyatları Rekor Kırmaya Devam Ediyor

TÜİK Güncellemesi ve Ağırlık Değişimleri

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) hane halkı tüketim kalıplarındaki değişiklikleri dikkate alarak tüketim sepeti ve ağırlık yapısını güncellediği aktarıldı. 2024 yılında gıda ve enerji alt gruplarının sepet içindeki ağırlıklarının gerilediği, temel mal ve hizmet gruplarının ağırlıklarının ise arttığı belirtildi.

Alt Gruplarda Değişen Eğilimler

Raporda, B ve C endekslerinin yıllık değişim oranlarında azalış yaşandığı ve tüketici enflasyonuna katkıların incelendiği bilgisi verildi. Ayrıca, enerji ve hizmet gruplarının katkılarının arttığı, gıda, alkol-tütün-altın ve temel mallar gruplarının katkılarının ise düştüğü belirtildi.

Sektörel ve Mevsimsel Etkiler

Fiyat artışlarının sektörel bazda incelendiği raporda, özellikle hizmet grubundaki artışların öne çıktığı ifade edildi. Aylık fiyat artışlarının grup geneline yayıldığı ve yıllık enflasyonun kira ve ulaştırma hizmetlerinde yükseldiği, diğer alt gruplarda ise gerilediği aktarıldı.

Ocak ayında diğer temel mallar alt grubunda fiyatların yükseldiği ve enerji fiyatlarında artış yaşandığı belirtildi. Kırmızı et fiyatlarında devam eden yükselişe ve patates ile bakliyatta dikkat çeken artışlara değinildi.

Kaynak: AA