Merkez Bankası Başkanı Karahan, Dünya Bankası ve IFC ile Görüşme Yaptı Merkez Bankası Başkanı Karahan, Dünya Bankası ve IFC ile Görüşme Yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu hafta yeni başkan Fatih Karahan yönetimindeki ilk faiz kararını açıklayacak. Banka, 22 Şubat Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faizini belirleyecek.

Banka, geçen ay faizleri 250 puan artırmıştı

Merkez Bankası, geçen ay yaptığı PPK toplantısında, politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45’e yükseltmişti. Banka, bu kararla faiz artışı döngüsünü sonlandırdığını ilan etmişti. Banka, faiz kararının gerekçesinde, enflasyon beklentilerinin yüksek seyretmesi, döviz kuru oynaklığı ve küresel risklerin artması gibi faktörleri dikkate aldığını belirtmişti.

Ekonomistler, faizlerin sabit kalacağını öngörüyor

Piyasalar, Merkez Bankası’nın bu ayki faiz kararını merakla bekliyor. Ekonomistler, bankanın faizleri değiştirmeyeceğini tahmin ediyor. TCMB’nin düzenlediği PPK beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, politika faizinin yüzde 45’te sabit tutulacağını öngördü. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 36,25 olarak şekillendi.

Faiz kararı, saat 14.00’te açıklanacak

Merkez Bankası, faiz kararını 22 Şubat Perşembe günü saat 14.00’te resmi internet sitesinden duyuracak. Banka, faiz kararının ardından gerekçeli karar metnini de yayımlayacak. Piyasalar, bankanın faiz kararı ve gerekçesini yakından takip edecek.

Kaynak: (İLKHA)