Ticaret Bakanlığı, ticari hayatı kolaylaştırmak için dijitalleşme çalışmalarına devam ediyor. Bakanlık, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) Mobil Uygulama ile şirket ve ticari işletme başvurularının mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilebileceğini duyurdu. MERSİS, aynı zamanda uluslararası alanda en prestijli ödül olan İnovasyon Mükemmellik Ödülü’ne layık görüldü.

MERSİS Nedir?

MERSİS, Ticaret Bakanlığı bünyesindeki temel bilgi sistemlerinden biri. MERSİS, iç ticaretin güvenli ve hızlı bir şekilde düzenlenmesi, işlemlerin rahat ve kolay yapılması amacıyla hayata geçirildi. MERSİS, şirket ve ticari işletmelerin kuruluş, değişiklik, birleşme, bölünme, tasfiye gibi işlemlerini elektronik ortamda yapmalarını sağlıyor. MERSİS, ayrıca e-devlet kapısına entegre edilen pek çok hizmeti de sunuyor.

MERSİS Mobil Uygulama Nasıl Kullanılır?

MERSİS Mobil Uygulama, 29.12.2023 tarihinde devreye alındı. MERSİS Mobil Uygulama ile tüm şirket, ticari işletme ve şube kuruluş başvuruları ve bu başvuruların takibi telefon, tablet gibi mobil cihazlar üzerinden yapılabiliyor. MERSİS Mobil Uygulama ile ayrıca;

  • Şirket ve ticari işletmelerin ünvanı, adresi, sermayesi, yetkilileri gibi temel bilgileri sorgulanabiliyor,
  • Sahibi, ortağı veya yetkilisi olunan şirket ve ticari işletmelerin bilgilerine doğrudan ulaşılabiliyor,
  • Vatandaşlar rızaları dışında kimlik bilgileri kullanılarak bir şirkette ortak veya yetkili olmalarının engellenmesi amacıyla kimlik numaraları üzerine kısıt ekleyebiliyor,
  • Yetki kabul işlemleri elektronik ortamda kolaylıkla yapılabiliyor.

MERSİS Ödül Aldı

MERSİS, dijitalleştirme çalışmaları kapsamında eklenen yeni modüllerle birlikte uluslararası alanda da başarısını kanıtladı. MERSİS, “Yönetim Kurulu Kararı Modülü” ve “Genel Kurul Kararı Modülü” ile dünya genelinde 61 üye ülkenin ticaret sicili işlemlerinden sorumlu kamu otoritelerinden oluşan “İşletme Sicilleri Forumu - CRF” (Corporate Register Forum) tarafından CRF kapsamındaki en prestijli ödül olan CRF 2023 İnovasyon Mükemmellik Ödülü’ne layık görüldü.

Telegram Kanal Sahiplerine Reklam Gelirlerinin Yarısını Verecek! Telegram Kanal Sahiplerine Reklam Gelirlerinin Yarısını Verecek!

Kaynak: AA