Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülke genelinde yarın için beklenen hava durumuyla ilgili uyarılarda bulundu. Yapılan son değerlendirmelere göre, ülkenin genelinin çok bulutlu ve Güney Ege ile Mardin çevreleri dışında aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İsrail’e Baskı Yapılmalı Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İsrail’e Baskı Yapılmalı

Yağışların Kuzey Ege kıyıları, Akdeniz, Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ile Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Ancak, Marmara'nın doğusunun yüksekleri, Doğu Akdeniz ile Çanakkale'nin doğusu, Balıkesir'in kuzeyi, Antalya'nın doğusu, Bolu ve Düzce'nin yüksekleri, Rize, Artvin, Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olacağı öngörülüyor.

Rüzgarın Marmara’da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-90 km/saat) şeklinde esmesi beklenirken, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda çığ tehlikesi bulunduğu belirtildi.

Meteoroloji, kuvvetli yağış uyarısında bulunduğu illerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi. Özellikle ulaşımda aksamalar, su baskını, buzlanma ve don gibi durumların yaşanabileceği belirtilerek, ilgililerin güncel hava durumu raporlarını takip etmeleri önerildi.

Bu kapsamda, Ağrı için sarı kodlu uyarıda bulunulurken, Bitlis, Hakkari, Muş, Siirt, Van ve Şırnak için ise turuncu kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Vatandaşların meteorolojik uyarılara karşı duyarlı olmaları ve gerekli önlemleri almaları önemle vurgulandı.

Kaynak:  (İLKHA)