Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye'yi etkisi altına alacak olan "şiddetli kutup soğukları" konusunda vatandaşları uyardı. Avrupa üzerinden yaklaşmakta olan ciddi bir soğuk hava dalgasının Türkiye'yi etkisi altına alması bekleniyor.

Uzmanlar, bu hava dalgasının ilk dalgasının ardından gelecek olan ikinci dalgayı "kutup ayısı dalgası" olarak nitelendiriyor. İlk dalganın 9-11 Ocak tarihleri arasında Türkiye'yi etkisi altına alması beklenirken, ikinci dalganın ise Ocak'ın ikinci yarısında şiddetli soğukları getirebileceği belirtiliyor.

Hava Forum kaynağından yapılan açıklamada, "Sezonun ilk soğuk hava dalgası kutuplardan yola çıktı! İlk dalga 9-11 Ocak civarında Türkiye'ye ulaşacak. İkinci ve şiddetli soğukları içeren kutup ayısı dalgası ise Ocak'ın ikinci yarısında bekleniyor. Hareketli günler bizi bekliyor, takipteyiz... Kutup ayısı uyandı!" şeklinde bir uyarı yapıldı.

Arazide Oluşan Hortum Anbean Kaydedildi Arazide Oluşan Hortum Anbean Kaydedildi

Vatandaşlardan, bu süreçte sıcak ve tedbirli davranmaları, özellikle açık alanlarda fazla vakit geçirmemeleri istenirken, meteorolojik uyarılara dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

Kaynak: (İLKHA)