Peygamber Sevdalıları Vakfı, Diyarbakır'da "Cihad Önderi Hazreti Muhammed" temasıyla Mevlid-i Nebi etkinliği düzenledi.

Etkinliğe, başta Dünya Alimler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ali Muhyiddin El-Karadaği, Filistin Alimler Birliği Başkanı Dr.Nevvaf Tekruri, Âlimler ve Medreseler Birliği (İTTİHADUL ULEMA) Başkanı Molla Enver Kılıçarslan, HÜDA PAR Genel Başkanı Vekili İshak Sağlam, alimler, kanaat önderleri, STK temsilcileri ve on binlerce Peygamber sevdalısı katıldı.

Mevlid-i Nebi etkinliği öncesinde, etkinlik alanındaki tüm hazırlıklar tamamlandı. Peygamber âşıkları, saatler öncesinden etkinlik alanına gelmeye başladı.

Mevlid-i Nebi etkinliğine katılan protokol üyeleri Harran Ovası mikrofonlarına önemli açıklamalarda bulundu.

“Cihadın ne olduğunu öğrenmek istiyorsak Gazze’ye bakalım”

I M G 3453

HÜDA PAR Genel Başkan Vekili İshak Sağlam yaptığı açıklamada, “Bugün yine Diyarbakır’da Peygamber sevdasının yaşandığı bir günü yaşıyoruz. Diyarbakır tarih boyunca hep Peygamber sevdasının yaşandığı, sahabeler gibi yaşandığı şehir olmuştur. Bugün Peygamber Sevdalılarının seçtiği konu Cihad Önderi Hazreti Peygamber; zamanlama olarak çok anlamlı bir konu oldu. Cihadın ne olduğunu bugün dünya yeni yeni anlamaya başladı çünkü tarih boyunca İslam’ın cihad anlayışı insanlara hep yanlış anlatıldı. Cihadın ne olduğunu öğrenmek istiyorsak Gazze’ye bakalım. Bugün Gazze gerçek manada İslam’ın cihad anlayışının sergilendiği, gerçek manada cihadın ne olduğunu gösteren bir gösteri olmuştur.” dedi.

“Peygamber Aleyhisselam’ın hayatımızda yer bulabilmesi için mevlidin çok önemli olduğuna inanıyorum”

I M G 3443

Mevlidin çok çok önemli olduğuna vurgu yapan Peygamber Sevdalıları Vakfı Onursal Başkanı Mehmet Göktaş, “Balkanları İslam adına ayakta tutan tek güç olduğu yeni araştırmalarda ortaya çıktı. Eğer İslam’dan bir şey kalmışsa Mevlid sayesinde. Diyarbakır’da, Batman’da düzenlenen bu mevlid programlarında şunu gördüm ki Anadolu’nun batı kısmında bu kadar bu aşkla, coşkuyla yapılan mevlid yok. Onun için Peygamber Aleyhisselam’ın günlük hayatımızda yer bulabilmesi için mevlidin çok çok önemli olduğuna inanıyorum. Her ne kadar bazı akademisyenler buna burun kıvırsalar da yani tebessüm etseler de düşünebiliyor musunuz şu on binlerce kişi Peygamber Aleyhisselam’ın ne zaman adı anılsa hepsi canı yürekten salavat getiriyor, gözlerinin ışığı yanıyor.” diye konuştu.

İmar Affı Yolda: Yapı Kayıt Belgesi Bekleyenlere 2024 İmar Barışı Müjdesi! İmar Affı Yolda: Yapı Kayıt Belgesi Bekleyenlere 2024 İmar Barışı Müjdesi!

“Allah’ın ve peygamberin yolundan gidenler zafere ulaşanlardır”

I M G 3451

Peygamber aşıklarının sıcak havaya rağmen vazgeçmediklerini aktaran İTTİHADUL ULEMA üyesi Molla Muhammed Beşir Varol, “Bugün Hz. Muhammed (sav)’in Mevlid etkinliği için buradayız. Memleketimize gelenlerden Allah razı olsun. Bu etkinlikte emeği geçen herkesten Allah razı olsun, onları mükafatlandırsın. Bugün sıcak bir gün. Milletimiz bu sıcak havada gerçekten de bir zorluk yaşıyor. Fakat milletimiz bu havaya rağmen Peygamber Efendimiz için buradalar. Allah’ın yolu ve şeytanın yolu olmak üzere iki yol vardır. Allah’ın ve peygamberin yolundan gidenler zafere ulaşanlardır. Şeytanın yolundan gidenler ise zalimlerin köleleridirler. Halkımız peygamber efendimizi unutmaması her yıl etkinlik düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Düzenlenen etkinlikler sayesinde halkımız peygamberlerini unutmamaktadır”

I M G 3457

Âlimler ve Medreseler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Molla Abdulkuddüs Yalçın ise yaptığı açıklamada, “Miladi takvime göre peygamber efendimizin doğum yılı. Bizlerde o yüzden buradayız. Bir kez daha buradan peygamber efendimizin doğum yılını kutluyoruz. Bu sebeple biz Müslümanların vazifesi nelerdir, ne yapmalıyız; Peygamber efendimizi tanımalıyız. Onun yolunda yürüyor ya da yürümüyorsak bu gibi etkinlikler düzenlendiğinde inşallah peygamber efendimiz ve sünnetini unutmamalıyız. Kur’an yolu da unutulmamalıdır. Bugün bu meydana her kesimden milletimiz akın etmiş. Buda halkımızın peygamberini sevdiğinin bir göstergesidir. Peygamber efendimizin yolunda yürümek istediklerini göstermektedirler. Tarihte Müslümanlar çok eziyet çekmişlerdir. Müslümanların peygamberlerini ve kitaplarını unutmaları için birçok plan ve oyun yapılmıştır. Elhamdülillah yine de görüyoruz ki halkımız peygamberlerini seviyor ve unutmamıştır. Peygamber efendimizin doğum yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler sayesinde halkımız peygamberlerini unutmamaktadır. Allah-u Teâlâ bizi peygamberimizin yolundan ayırmasın. Allah Müslümanlara zafer kazandırsın. Allah, İslam üzerine kurulan hile ve planları onlara geri çevirsin. Allah onları kahrı perişan etsin.” şeklinde konuştu.

“Peygamber efendimizi her zaman aklımızda tutmalıyız”

I M G 3467

​ Hayatın Hazreti Muhammed’in yaşantısına göre şekillendirilmesi gerektiğini belirten Molla Kerbela Şanlı, “Bugün yüzbinlerce insan peygamber efendimizin doğum yılı nedeniyle Diyarbakır’a akın etmiş. Öyle bir aşk ve sevgidir ki basite alınmamalı. Peygamber efendimizi her zaman aklımızda tutmalıyız. Hayatımızı onun yaşantısına göre şekillendirmeliyiz. On’u okuyup anlamamız gerekiyor. Çocuklarımıza, evladımıza ve tüm şehrimize onu tanıtmalıyız. Bugün peygamberimizi tanısaydık eğer İslam ümmeti bu halde olmazdı. İslam ümmeti birbirinden kopmuş durumda. Biz parça parça olmuşuz. Başsız ve sahipsiz olmuşuz. Gazze’nin haline bakıyoruz. Tüm İslam ümmetinin haline bakıyoruz ve bugün durumumuz hiç iyi değil. Peygamber efendimizin yolunda gitmediğimiz için bu haldeyiz. Peygamber efendimizi yeteri kadar tanımıyoruz. Yaşantısını tam anlamıyla hayatımıza geçirmiyoruz. O yüzden bugün bu haldeyiz. Peygamber efendimiz cihat peygamberidir. Kılıç peygamberidir. İzzet peygamberidir. Kafirlerin karşısına çıkmıştır. Fakat onun ahlakı ve huyu bugün ümmetimizde bulunmamaktadır. O yüzden bu haldeyiz. Bizim artık uyanmamız gerekiyor.” dedi.

Muhabir: MEHMET NEZİR ŞEKER