Yapay Zeka Politikaları Derneği (AIPA) Kurucusu ve Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu, MGK'nin yapay zekayı ele alması ve bu konuda değerlendirmelerde bulunmasının Türkiye için önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. 

MGK kararlarında yapay zekaya yer verilmesinin önemini dile getiren Küçükşabanoğlu, "Dünya artık yepyeni bir sayfaya geçiyor. Bu sayfanın da itici gücü yapay zeka. Bu sayfada milli güvenliğimiz, ekonomimiz için yapay zeka olmazsa olmaz teknolojilerden bir tanesi. MGK'nin bildirgesinin özellikle son cümlesinde yapay zeka çalışmalarının ilmi, askeri, iktisadi ve toplumsal neticelerine hazırlıklı olunması ve bu alanda Türkiye'nin ileri kabiliyetler geliştirmesinin önem ve önceliğine işaret edilmesi çok önemli.

MGK denildiği zaman askeri kanat diye düşünülse de MGK'nin olayı çok yönlü değerlendirerek işin iktisadi ve toplumsal tarafına da değinmesi devletimizin, MGK'nin bu işe bir bütün olarak baktığının göstergesi. O yüzden bu bizi çok daha sevindiriyor. Niye MGK bu kadar kapsamlı değerlendirmiştir? Nasıl enerjinin, sağlığın, dış politikanın, iklimin, medyanın politikası varsa artık günümüzde tüm alanların yapay zekayla ilgili politikaları belirlenmeli ve sıkı şekilde uygulanmalıdır. Yapay zeka sadece birkaç konuyu değil, her konuyu derinden etkilediği için MGK de buna bütünsel açıdan bakmış ve işin sadece askeri tarafıyla değil her boyutuyla açıklamasını yapmıştır. O yüzden bu karar devrim niteliğindedir, çok önemlidir ve açıkçası artık bu kararla beraber Türkiye'nin ana gündemine yapay zekayı aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz." dedi.

Dünya genelinde bilgisayar yazılım sistemlerinde sorun yaşanıyor Dünya genelinde bilgisayar yazılım sistemlerinde sorun yaşanıyor

Küçükşabanoğlu, MGK'nin yapay zekaya ilişkin tespit ve değerlendirmelerinin Türkiye'nin Yapay Zeka Strateji Belgesi'ne de yepyeni bir boyut kazandırdığını söyledi.

belgede 2025 hedefinin belirlendiğine dikkat çekerek, "MGK'nin da yapay zekayı gündeme almasıyla beraber bu strateji yepyeni bir boyut kazandı. Bu kararla beraber Türkiye'nin yeni bir hedef belirlemesi gerekiyor. Çünkü 2025 yılına geldik. Türkiye'nin yapay zekayla ilgili artık daha uzun vadeli, istikrarlı, köklü hedefler belirlemesi lazım. Yapay Zeka Strateji Belgemizin de güncellenmesi gerektiğinin bir işareti MGK'nin bildirgesi. Özellikle Türkiye'nin işin askeri, iktisadi ve toplumsal neticelerine hazırlıklı olmasının ve bu alanda ileri kabiliyetler geliştirmesinin önem ve önceliğine işaret edilmiştir.

İleri kabiliyetler insanların yetkinliğidir. Yetkinlikleri arttırmak için önce eğitimden başlamalısınız. Yani yapay zeka liselerinin, üniversitelerinin açılması lazım. Özellikle de 0-21 yaş arası Türkiye'de 27 milyonluk bir kitleye sahibiz. Bu kitlenin yapay zekaya ilgisini bilgiye çevirebilirsek Türkiye bu alanda lokomotif olur. O yüzden yetkinlik vurgulaması da bizi çok mutlu etti." dedi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı