Nvidia, Microsoft'u Geride Bırakarak Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu Nvidia, Microsoft'u Geride Bırakarak Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu

Yapay zeka teknolojileri arasında süregelen rekabette Microsoft'un "VASA-1" adlı uygulaması, fotoğrafları gerçekçi videolara dönüştürme yeteneğiyle haftanın en önemli gelişmelerinden biri olarak öne çıktı.

Teknoloji devlerinin yapay zeka alanındaki yarışı hız kesmeden devam ediyor. Adobe, kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu "Adobe Express" mobil uygulamasıyla görüntü düzenleme deneyimini yapay zeka ile güçlendirirken, Meta da "Llama 3" adlı büyük dil öğrenme modeliyle rekabete katılıyor.

Microsoft'un yeni yapay zeka uygulaması "VASA-1", fotoğrafları derin sahte videolara dönüştürme konusunda çığır açıyor. Bu uygulama, fotoğrafları gerçekçi videolara çevirirken aynı zamanda var olan ses dosyalarıyla da birleştirebiliyor. VASA-1, yüz ifadeleri ve ağız hareketleri oluşturarak fotoğraflara canlılık kazandırırken, kullanıcıların şarkı söylemesini bile sağlayabiliyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı