Geo News televizyonunun aktardığına göre, Belucistan'ın Pişin bölgesinde bağımsız milletvekili adayı Asfandiyar Han Kakar'ın ofisi önünde bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda, 15 kişi hayatını kaybetti ve en az 30 kişi yaralandı. Kakar'ın ofisinde saldırı anında bulunmadığı belirtiliyor.

Macron'un Tarım Fuarı Ziyareti Çatışmayla Başladı Macron'un Tarım Fuarı Ziyareti Çatışmayla Başladı

Killa Saifullah bölgesinde ise İslam Uleması Cemiyeti Partisinin (JUI-F) binasına bombalı saldırı düzenlendi. Olayda 10 kişi yaşamını yitirirken, 8 kişi yaralandı. JUI-F Belucistan Başkanı Mevlana Abdul Vasay'ın saldırıdan yara almadan kurtulduğu bildirildi.

Bu olaylar, Pakistan'da yarın gerçekleştirilecek genel seçim ve eyalet seçimleri öncesi yaşanan artan gerilimi gösteriyor. Özellikle Hayber Pahtunhva ve Belucistan eyaletlerinde terör olaylarında artış gözlemleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Hayber Pahtunhva eyaletinin Bajaur bölgesinde eski Başbakan İmran Han'ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI) ile ilişkili bağımsız milletvekili adayı Rehan Zeb Han'a silahlı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda Han hayatını kaybetmiş, 3 kişi yaralanmıştı.

Belucistan eyaletinin Çaman bölgesinde ise Ulusal Halk Partisi (ANP) üyesi bir siyasetçi, Seçim Komisyonu ofisinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AA