Müfredat Hafifliyor: Bakan Tekin Açıkladı Müfredat Hafifliyor: Bakan Tekin Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ders konularında sadeleşme yapılacağını ve müfredat değişikliği planlandığını açıkladı. Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Tekin, öğrencilere gereksiz bilgi yüklemesinin önüne geçmek amacıyla müfredatta değişiklik yapacaklarını belirtti.

Aralık ayında kamuoyuyla paylaşılacak olan müfredat değişikliğiyle ilgili çalışmaların uzun bir süredir devam ettiğini ifade eden Bakan Tekin, çocuklara düzeylerinin üstünde bir bilgi yüklenmeyeceğini vurguladı. Yapılacak olan değişiklikle ders konularının sadeleştirileceğini ve öğrencilerin daha kolay anlayabileceği bir müfredat oluşturulacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Tekin, ayrıca öğretmen alımlarına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Teşkilat Kanunu'nu düzenleyen kanun hükmünde kararnameye göre, öğretmen alımlarında sözlü sınav uygulamasının zaten yasal bir zorunluluk olduğunu belirtti. Bu kapsamda, KPSS'de belirlenen puan barajını geçen adayların üç katı adayın sözlü sınava çağrıldığını ifade etti. Bakan Tekin, öğretmen alımlarında sözlü sınav sisteminin mevcut olduğunu ve herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti.

(İLKHA)