Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, milli elektrikli trenlerin üçüncü setinin de raylara indiğini ve hizmete başladığını duyurdu. Türkiye'nin demir yolu araçlarının üretimindeki başarısını vurgulayan Uraloğlu, 2030 yılına kadar toplam 56 setin vatandaşlara hizmet vereceğini açıkladı.

Taşkın: 15 Temmuz Milletin Diriliş Günüdür Taşkın: 15 Temmuz Milletin Diriliş Günüdür

Bakan Uraloğlu, Türkiye'nin demir yolu araçlarının üretiminde kendi kendine yeten bir konuma geldiğini belirtti. Son 22 yılda yapılan atılımların altını çizen Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye'nin hayal edilemeyen birçok şeyi başardığını ve bu başarıları sürdüreceğini ifade etti.

Tamamen yerli ve milli olarak üretilen TÜRASAŞ tarafından üretilen Milli Elektrikli Setlerin 160 kilometre hız yapabildiğini belirten Uraloğlu, setlerin uluslararası standartlara uygun olarak tasarlandığını ve bölgesel ile şehirler arası çalıştırılmak üzere çeşitli seçeneklerle sunulduğunu açıkladı. Her setin 324 yolcu taşıma kapasitesine sahip olduğunu ve uzun yolculuklar için restoran hizmeti verildiğini ekledi.

TÜRASAŞ'ın her geçen gün artan üretimiyle birlikte Türkiye'nin demir yolu ekosisteminin dışa bağımlılığını sona erdirmeye doğru hızla ilerlediğini vurgulayan Uraloğlu, milli elektrikli trenlerin Adapazarı ile Gebze arasında başarılı bir şekilde hizmet verdiğini ve vatandaşların konforlu bir şekilde seyahat ettiğini belirtti. Bu başarıyla birlikte Türkiye'nin kendi demir yolu ekosistemini oluşturduğunu ve bu alanda önemli mesafeler katettiğini ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı