Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Milli Savunma Bakanlığının 2024 yılı bütçesi hakkında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Güler, Türkiye'nin F-35 savaş uçaklarının alımına karşı olduğunu ve filosunu Eurofighter ile genişletmek istediklerini vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin yerli ve milli beşinci nesil savaş uçağı KAAN'ın bu yılın sonunda uçuşunu gerçekleştireceğini açıkladı.

Bakan Güler, konuşmasında Türkiye'nin milli tank projesi ALTAY ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ve toplamda 250 ALTAY tankına sahip olacaklarını belirtti. Ayrıca, S-400 hava savunma sistemlerinin teslim alınmasının ardından gerektiği durumlarda kullanacaklarını ve bunun için gereken adımları atacaklarını ifade etti.

Engelli Vatandaşın Seyahat Hakkını Askıya Alan TCDD'ye Ceza Engelli Vatandaşın Seyahat Hakkını Askıya Alan TCDD'ye Ceza

Eurofighter ile ilgili olarak çalışmalarının olduğunu dile getiren Bakan Güler, Eurofighter'ı almayı planladıklarını ve bu uçağın İngiltere, Almanya ve İspanya ile ilgili olduğunu söyledi. İngiltere ve İspanya'nın Eurofighter alımına olumlu baktığını belirten Bakan Güler, Almanya ile de anlaşmaya varmak için çalıştıklarını açıkladı. Eğer anlaşma sağlanırsa, Türkiye'nin 40 adet Eurofighter uçağı almayı hedeflediğini ifade etti.

F-16 ve F-4 uçaklarının Türkiye'nin mevcut görevleri için yeterli olduğunu söyleyen Bakan Güler, ileriye dönük olarak F-35'e başvurduklarını ancak bazı sorunlar yaşandığını dile getirdi. Bu nedenle alternatifler üzerinde çalıştıklarını belirten Bakan Güler, F-16 Blok 70 Viper uçaklarından 40 adet hazır olarak alacaklarını ve 79 adedinin modernizasyonunu Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından gerçekleştireceklerini açıkladı.

Bakan Güler, Türkiye'nin asıl hedeflerinin iki uçak olduğunu belirtti. Bunlardan biri Hürjet olarak adlandırılan yerli eğitim ve muharip uçağı olduğunu söyleyen Bakan Güler, bu uçağın yakında ilk uçuşunu gerçekleştireceğini ifade etti. Diğer hedeflerinin ise yerli ve milli beşinci nesil savaş uçağı KAAN olduğunu belirten Bakan Güler, KAAN'ın 2028 yılında yerli motorla donatılarak uçmaya başlayacağını ve en geç 2032'ye kadar tam olarak yerli motorla hizmet vereceğini açıkladı.

Kaynak: (İLKHA)