Ankara merkezli ULAK Haberleşme, milli haberleşme sistemleri alanında yurt dışına bağımlılığı azaltmak ve ülke geneline yeni teknolojiler sunmak amacıyla önemli adımlar atıyor. Son olarak geliştirdikleri V2X (Vehicle-to-Everything-Araçtan Her Şeye) teknolojisi, Türkiye'de araçların etkileşimini ve akıllı ulaşım çözümlerini büyük ölçüde ilerletiyor.

Hubble Uzay Teleskobu, Orta Kütleli Kara Delik Bulguları Yayınladı Hubble Uzay Teleskobu, Orta Kütleli Kara Delik Bulguları Yayınladı

Bu teknoloji, araç güvenliğini artırmayı, trafik verimliliğini artırmayı ve otonom sürüş sistemlerini desteklemeyi amaçlıyor. Her ne kadar V2X teknolojisinin yakın gelecekte güvenilir ve yaygın hale gelmesi beklense de, dünya çapında da yaygın biçimde benimsenmesi bekleniyor. Bu teknoloji, araçların trafik ışıkları, yol çalışmaları ve acil durum araçlarıyla iletişim kurmasına olanak tanıyarak çarpışmadan kaçınma, trafik ışığı optimizasyonu, artan yaya güvenliği ve karbon emisyonlarının azaltılması gibi birçok alanda fayda sağlıyor.

ULAK İletişim, bu teknolojinin Türkiye'de uygulanabilirliğini artırmak amacıyla çeşitli pilot projeler hayata geçiriyor. V2X, akıllı ulaşım sistemlerinin bir parçası olarak kullanılıyor; Trafik yönetimi, acil durum hizmetleri ve otonom araç teknolojilerine yönelik kritik çözümler sunuyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı