Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin dijital alanda güvenliğini sağlamak için yerli ve milli yazılımlar geliştirdiklerini söyledi. Uraloğlu, ‘Avcı, Azad, Kasırga, Atmaca ve Kule’ gibi uygulamalarla sayısız siber saldırıyı engellediklerini belirtti. Uraloğlu, ayrıca yapay zeka teknolojilerinin önemine ve risklerine de değindi.

TSMC, Japonya'ya Yarı İletken Devrimi Getiriyor: İlk Mikroçip Fabrikası Açıldı TSMC, Japonya'ya Yarı İletken Devrimi Getiriyor: İlk Mikroçip Fabrikası Açıldı

Yerli ve Milli Uygulamalar

Uraloğlu, Ankara’da Bilgili Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) düzenlenen BTK Akademi Yapay Zeka Zirvesi ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile yapılan imza töreninde konuştu. Uraloğlu, bakanlık olarak Türkiye’nin dijital alanda güvenliğini sağlamaya odaklandıklarını belirtti. Uraloğlu, ‘Siber güvenlik konusunda Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezimiz üzerinden ulusal ve uluslararası düzeyde işbirlikleri kurarak, siber tehditlere karşı etkin bir mücadele yürütüyoruz. Gururla altını çizmek istiyorum ki tamamen yerli ve milli olarak geliştirdiğimiz ‘Avcı, Azad, Kasırga, Atmaca ve Kule’ gibi uygulamalarımız ile ülkemizin siber güvenliğini sağlıyoruz’ diye konuştu. Uraloğlu, bu uygulamaların siber saldırıları tespit etmek, analiz etmek, önlemek ve müdahale etmek için kullanıldığını anlattı.

Yapay Zeka Teknolojileri

Uraloğlu, yapay zeka teknolojilerinin, bir insanın yapabileceği birçok görevi daha fazla veriyle daha hızlı bir şekilde yapılmasına imkan tanıdığını belirtti. Uraloğlu, ‘Sağlıkta; tıbbi teşhis ve tedavi süreçlerinde, ulaşımda; sürücüsüz araç teknolojilerinde, ekonomide; finans sektöründeki müşteri hizmetleri ve dolandırıcılık tespiti konularında, hukukta, tarımda, eğitimde, mimaride neredeyse hayatımızın her safhasında kullanılıyor’ dedi. Uraloğlu, yapay zeka teknolojilerinin dünya genelindeki ekonomik büyüklüğünün bu yıl 250 milyar doları aşması, 2030 yılında ise 1,8 trilyon dolara ulaşması öngörüldüğünü söyledi. Uraloğlu, ‘Üç sanayi devrimini kaçırdık, dördüncüsünü kaçırmaya niyetimiz yok’ diyerek, Türkiye’nin yapay zeka alanında ilerlemeye devam edeceğini vurguladı.

Yapay Zeka Eğitimi

Uraloğlu, yapay zeka teknolojilerinin aynı zamanda büyük riskleri de beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Uraloğlu, yapay zeka projelerinin sağlıklı bir şekilde hayata geçmesi için güçlü bir siber güvenlik altyapısına ihtiyaç olduğunu söyledi. Uraloğlu, riskleri görerek gerekli önlemleri aldıklarını kaydetti. Uraloğlu, ayrıca yapay zeka eğitiminin önemine de değindi. Uraloğlu, ‘Yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanılması için nitelikli insan kaynağına ihtiyacımız var. Bu nedenle, üniversitelerimizde yapay zeka derslerinin müfredatına eklenmesi için YÖK ile işbirliği protokolü imzaladık. Böylece, öğrencilerimiz yapay zeka konusunda bilgi ve beceri kazanacaklar’ diye konuştu.

Yerli Yapay Zeka Asistanı

Uraloğlu, Türkiye’de de yapay zeka teknolojisine ilişkin girişimlerin hızla arttığını kaydetti. Uraloğlu, ‘TÜİK 2023 verilerine göre ülkemizde 250 ve üzeri çalışanı olan girişimlerin yüzde 18,5’inin yapay zeka teknolojilerini kullanıyor. 2020’de 64 zetabyte olan veri hacminin 2025’te 181 zetabyte’a ulaşacağı öngörülüyor. Yani sadece 15 yılda veri neredeyse 90 kat artmış olacak’ dedi. Uraloğlu, savunma sanayiinde yazılım tabanlı çözümleriyle dikkat çeken HAVELSAN’ın yapay zeka çalışmaları kapsamında ‘milli GPT’ ürününe imza attığını da duyurdu. Uraloğlu, ‘Yerli ve milli Türkçe GPT’miz hazır. İlk sürümümüzün lansmanını 1 Şubat’ta yapmayı planlıyoruz. Kamu ve askeri kurumların veri güvenliğini sağlamak amacıyla başlattığımız projemizin sonraki sürümlerinde umarım halka açık hizmet verebilecek bir mekanizmayı geliştirmiş oluruz’ diye konuştu.

Kaynak: AA