Uzunca bir süredir çok çeşitli faktörlerin etkileri ile tırmanışını sürdüren enflasyon, vatandaşların alım güçlerinin de yerle bir olmasına sebep oldu. Alınan tüm önlemlere, hayata geçirilen tüm uygulamalara ve enflasyonun üzerinde açıklanan tüm maaş zamlarına rağmen refah seviyesi istenilen ölçüde artırılamadı.

Emekli, öğrenci, işçi, memur fark etmeksizin tüm gruplar bu süreçte geçim derdini ciddi oranda hissetmeye devam ederken gözler Ocak 2024 dönemi maaş zamlarına çevrildi. Emekli ve memur maaşlarını direkt olarak etkileyecek olan 6 aylık enflasyonun 4’üncüsü de geçtiğimiz gün açıklandı. Söz konusu Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon verileri, Orta Vadeli Program ve Merkez Bankası tahminleri dahilinde yapılan tahminler göz önünde bulundurularak yapılan olası maaş hesapları, vatandaşlar tarafından yakın takip altına alındı. Özellikle gelecek yıldan itibaren yeniden senede bir kere zamlanacağı söylenen asgari ücret için nasıl bir karar verileceği merak konusu oldu.

Maaş artışlarından ziyade refah payını artırmaya odaklanan ve bu kapsamda da yeni uygulamalar üzerinde çalışmaya başlayan yetkililer, yeni dönem itibari ile asgari ücret artışının beklenen değil hedef enflasyon doğrultusunda hesaplanacak olduğunu bildirdi. Bu bilgiden ve diğer güncel verilerden yola çıkarak birtakım tahminlerde bulunan Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Şenol Babuşçu, sosyal medya hesabı üzerinden yeni bir paylaşım yayınladı.

“YÜZDE 38’İ BULACAK”

Altın Fiyatları Rekor Kırdı Altın Fiyatları Rekor Kırdı

653b458186b2455b6440862d

TİSK, Türk- İş ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcileri bu ay asgari ücret artış görüşmelerine başlayacak. Bu kapsamda 3 tarafın da farlı argümanlar ile masaya oturması beklenirken Prof. Dr. Şenol Babuşçu’dan önemli bir paylaşım geldi. Sosyal medya hesabını aktif olarak kullanan uzman isim 4 aylık TÜİK verileri doğrultusunda toplam enflasyonun yüzde 29,40’a ulaştığını, son iki verinin de eklenmesi ile birlikte 6 aylık enflasyonun yüzde 37- 38 seviyesinde olmasını beklediğini ifade etti.

“YÜZDE 50 ARTABİLİR”

6 aylık tahmini enflasyon hesabından yola çıkarak 2024 Ocak asgari ücret tutarı ile ilgili birtakım hesaplamalarda bulunan Babuşçu, paylaşımını şu ifadeler ile sürdürdü: “Asgari ücret yüzde 40 artarsa yaklaşık olarak 16 bin, yüzde 50 artarsa da 17 bin TL civarında olacaktır.”

Kaynak: Haber Merkezi