Enflasyon başta olmak üzere çok çeşitli faktörlerin etkileri ile giderek ağırlaşan gündelik hayat şartları, çalışanlar da dahil olmak üzere toplumun her kesimini zorlamaya başladı. Gıdadan otomotive kadar tüm hizmet sektörlerinde gözlenen zamlı fiyat listelerine direnmekte güçlük çeken vatandaşlar gözlerini yeni dönem maaş zamlarına dikerlerken bu sürecin en heyecanlı takipçileri emekliler oldu.

Nisan ve temmuz aylarında yeni uygulamalara tabi tutulan emekliler, mevcut ekonomik şartlar çerçevesinde düşük olarak değerlendirilen maaşları için ek düzenleme talep etti. Emeklilerin ek zam taleplerinin ekim ayı içerisinde karşılanacağı tahmin edilirken tüm beklentiler suya düştü ve yetkililer zam için ocak dönemini işaret etti. Bu durum büyük bir hayal kırıklığı yaşatırken yeni dönem maaşlarının hangi seviyelerde olacağı, kök ücrette değişiklik yapılıp yapılmayacağı gibi konular merak edildi. Kulislerden gelen bilgilere göre ise bakanlıklar konu ile ilgili olarak birtakım çalışmalara başladı. Bu kapsamda yetkililerin kök ücret ve ocak zammı konularına yönelik nasıl kararlar alacakları merak konusu oldu.

TABAN MAAŞTA ‘ZAM’ BEKLENTİSİ

dm-gnsdfsgm-l

Emekliler için taban maaş uygulanması koronavirüs salgını döneminde hayata geçirilmişti. En düşük emekli maaşı önce bin TL, sonrasında ise bin 500 TL yapılmıştı. Sonrasında ise enflasyon da göz önünde bulundurularak önce 3 bin 500 TL’ye kısa bir süre sonra ise 5 bin 500 TL’ye yükseltilmişti.

Nisan ayında yapılan açıklamalar neticesinde emekliler için yeni kararlar alınmış olduğu belirtilmişti. Söz konusu açıklama kapsamında 7 bin 500 TL’ye yükseltilmiş olan en düşük emekli maaşı, temmuz ayında bir kez daha gündeme geldi. Ağırlaşan ekonomik şartlar çerçevesinde hükümet yetkililerinin bir kez daha taban aylığını değiştirecekleri tahmin edilirken beklentiler karşılıksız çıktı ve en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL’de sabit kaldı.

Yetkililerin 7 bin 500 TL’lik taban maaş uygulaması milyonlar tarafından eleştirilirken son günlerde ‘zam’ senaryoları oluşturulmaya başlandı. Uzmanlardan gelen bilgilere göre Ocak 2024 dönemi itibari ile en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak uygulanacak.

“YÜZDE 50” ZAM BEKLENTİSİ

Emekliler en düşük maaşlarının yükselmesinin yanı sıra 6 aylık enflasyondan doğan zam oranından da yararlanacak. Net zam oranı için şu an için nerede ise yüzde 30’a yaklaşan 4 aylık verinin ardından 2 aylık veriye daha ihtiyaç duyulacak. Ayrıca refah payı da söz konusu olacak. Uzmanlardan gelen tahminlere göre SSK ve Bağ- KUR emeklilerinin maaşlarına ortalama olarak yüzde 50’lik bir artış yansıtılacak.

Brent Petrol 80 Dolar Seviyesinde İşlem Görüyor Brent Petrol 80 Dolar Seviyesinde İşlem Görüyor

Kaynak: Haber Merkezi