Çok çeşitli faktörlerin etkileri ile 2022 yılında rekor seviyelere ulaşan enflasyon, asgari ücrete senenin ikinci zammının yapılmasına yol açmıştı. Bu uygulamanın enflasyona bağlı olarak devam edebileceğini belirten yetkililer, 2023 yılının ortasında da ikinci bir zam kararı aldıklarını duyurmuşlardır.

Son zammın ardından 11 bin 402 TL’ye yükseltilmiş olan asgari ücret, yükselişini sürdüren enflasyon sebebi ile kısa süre içerisinde geçerliliğini yitirdi. Asgari ücret çalışanları bir zammın daha yapılması gerektiği fikrini savunurlarken yetkililer yeni zam için Ocak 2024 tarihini işaret etti. Bu kapsamda sene sonuna doğru yaklaşılırken milyonlarca kişi yeni ücretin hangi seviyede olabileceğine yönelik yapılan tahminleri yakın takip altına aldı.

Asgari ücret zammının belirlenmesi adına bir araya gelecek olan Asgari Ücret Belirleme Komisyonu üyelerinin nasıl bir yol izleyecekleri merak edilirken kulislerden yeni dönem maaş artışına ilişkin birtakım bilgiler gelmeye başladı. Edinilen bilgilere göre komisyonun masasında bazı rakamlar yer almaya başladı.

O İSİM ENFLASYON ÜZERİ ARTIŞA DİKKAT ÇEKTİ

4-001

Brent Petrol Fiyatları Uluslararası Piyasalarda Yükselişte Brent Petrol Fiyatları Uluslararası Piyasalarda Yükselişte

Hiçbir çalışanın enflasyon karşısında ezdirilmeyeceğini belirten hükümet yetkilileri gerekli adımların atılacağına dair garanti verirken konu ile ilgili olarak bir açıklama da Ekonomi Yazarı Faruk Erdem’den geldi. ATV Haber’e konuşan ve yeni dönem asgari ücret tutarına ilişkin birtakım tahminlerde bulunan Erdem, “Bu yıl da yine enflasyon önemli olacak, enflasyonun üzerinde bir artış olacağını tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.”

TAHMİNİ RAKAMLARI PAYLAŞTI

Merkez Bankası’nın enflasyon tahminine göre 6 aylık enflasyonun yüzde 38 civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu oran refah paysız olarak asgari ücrete yansıtılırsa yeni dönem maaşları 15 bin 708 TL olarak hesaplara aktarılacak. İşçi ve işvereni birlikte gözeterek bir formül geliştirmeye çalışan yetkililerin konuya yönelik çalışmaları devam ederken Erdem tahmini rakamlarını da paylaştı.

Erdem’e göre 6 aylık enflasyon salt olarak uygulanmayacak, söz konusu orana refah payı da eklenecek. Bazı uzmanların tahminlerine göre ise asgari ücret en az 15 bin TL olacak, ek iyileştirmelerin devreye girmesi durumunda 18 bin TL’yi de bulabilecek.

Kaynak: Haber Merkezi

Editör: Mehmet Fırat ÇELEBİ