Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 yıl aradan sonra 14 Şubat’ta Mısır’a yaptığı geniş kapsamlı resmi ziyaret, Türkiye-Mısır ilişkileri için önemli bir dönüm noktası oluşturdu. Bu ziyaret kapsamında Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın yeniden tesisine yönelik Ortak Bildiri imzalandı.

Diplomatik kaynaklara göre, yarınki ikili görüşmede, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın hazırlıkları ele alınacak. İki ülke arasındaki 15 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi doğrultusunda, ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi için atılabilecek adımlar da masaya yatırılacak.

Türk yatırımcılarının Mısır’a olan ilgisi artarken, Türk iş dünyası tarafından 100 binden fazla Mısırlıya istihdam sağlanıyor.

Bölgesel konularda işbirliği Fidan ve Şukri’nin İstanbul’da yapacağı ikili görüşmede, başta Gazze olmak üzere Libya, Doğu Akdeniz, Sudan, Afrika Boynuzu ve Sahel gibi bölgesel konuların ele alınması bekleniyor. Türkiye ve Mısır, bölgedeki mevcut ve artan sınamalar karşısında çıkarlarını birleştiriyor. Gazze konusunda iki ülkenin görüş ve endişeleri örtüşürken, Libya ve diğer bölgesel meselelerde de benzer yaklaşımlar sergiliyorlar.

Pakistan’da Otobüs Uçuruma Düştü: 14 Ölü Pakistan’da Otobüs Uçuruma Düştü: 14 Ölü

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı