AB, Ukraynalılara Sağlanan Geçici Korumanın Süresini 2026'ya Uzattı AB, Ukraynalılara Sağlanan Geçici Korumanın Süresini 2026'ya Uzattı

 

Paris’teki Louvre Müzesi, 28 Ocak 2024 tarihinde bir protesto eylemine sahne oldu. Food Response isimli bir grup, müzede sergilenen Leonardo da Vinci’nin 16. yüzyılda yaptığı Mona Lisa tablosuna turuncu renkli bir çorba fırlattı. Tişörtlerinde “gıda tepkisi” yazan aktivistler, sağlıklı ve sürdürülebilir gıda hakkı için çağrıda bulundu. Aktivistler, “Hangisi daha önemli? Sanat mı yoksa sağlıklı ve sürdürülebilir gıda hakkı mı?” diye bağırdı. Güvenlik görevlileri, aktivistleri gözaltına alırken, tablonun sergilendiği salonu boşalttı.

Tablo Koruma Altında

Mona Lisa tablosu, kurşungeçirmez bir camla korunuyor. Bu sayede, aktivistlerin fırlattığı çorba tabloya zarar vermedi. Tablo, daha önce de birçok saldırıya maruz kalmıştı. 1950’lerde bir ziyaretçi, tabloya asit dökmüştü. 2019 yılında ise bir aktivist, tabloya pasta atmıştı. 1911 yılında ise tablo, Louvre Müzesi çalışanı Vincenzo Peruggia tarafından çalınmıştı. Peruggia, tabloyu iki yıl sonra bir antikacıya satmaya çalışırken yakalanmıştı.

İklim Aktivistlerinin Diğer Eylemleri

Mona Lisa tablosuna yapılan saldırı, iklim aktivistlerinin son eylemi oldu. 2022 yılında, Londra’daki Ulusal Galeri’de sergilenen Van Gogh’un Ayçiçekleri tablosuna domates çorbası fırlatmıştı. Aktivistler, “Dünya’yı düşünün” diye slogan atmıştı. Aynı yıl, Paris’te de Eiffel Kulesi’ne tırmanan aktivistler, “iklim adaleti” talep etmişti. İklim aktivistleri, dünyanın en önemli sanat ve kültür eserlerini hedef alarak, dikkat çekmeye çalışıyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)