Alışılagelmiş beslenme biçimleri zaman içerisinde değişebilir. Yurt dışında tüketilen ancak Türkiye’de çok fazla bilinmeyen meyve ve sebzeler, deneme amaçlı yetiştirilebiliyor. Bu denemelerin başarılı olması halinde pazarlarda ve marketlerde hiç bilmediğiniz meyve ve sebzeler yer alır. Bunlardan biri de mor patatestir. Mor patates, Sivas’ta yetiştirilmeye başlandı.

Mor patates, ilginç bir görüntüye sahip olsa da faydaları ile adından söz ettirir. Antioksidan içeriği sayesinde insan sağlığı açısından faydalıdır. Ayrıca kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir. Mor patatesin normal patatese göre 10 kat daha besleyici bir yapıya sahip olduğu ifade edildi.

MOR PATATES, SİVAS’TA YETİŞTİRİLİYOR

maxresdefault-10

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, mor patates yetiştirilmesi konusunda çalışma başlattı. Başarılı bir süreç sonucunda hasat edilen mor patatesten yüksek verim elde edildi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi tarafından alınan başarılı sonuçlar, zamanla mor patatesin farklı şehirlerde de yetiştirilebileceğinin işareti olarak görülüyor.

MOR PATATESİN FAYDALARI

Mor patatesin pek çok faydası olduğu belirtildi. Normal patatese kıyasla on kat daha besleyici bir yapısı var. Kilo almak isteyen kişiler, mor patates tüketebilir. Tansiyonu düzenleme ve kansere iyi gelme etkisi de var. Mor patates, cildi güzelleştiriyor.

Mor patateste; C vitamini, lif ve potasyum bulunur. Kalp sağlığı açısından olumlu etkiler gösterir. Ayrıca sindirim sistemi açısından oldukça etkilidir. Bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesini sağlar. Mor patatesin merak edilen yönlerinden birisi de nasıl tüketilmesi gerektiğidir. Bu besin haşlanarak ya da kızartılarak yenilebilir. Ayrıca fırında pişirilmesi ya da püre haline getirildikten sonra yenmesi mümkündür.

DSÖ’den Kuduz Alarmı: Sokak Köpekleri Büyük Risk Taşıyor DSÖ’den Kuduz Alarmı: Sokak Köpekleri Büyük Risk Taşıyor

Mor patatesi çorbalara ilave edebilirsiniz. Salata ve makarnalarda kullanıma da uygundur. Mor patates, marketlerde ve pazarlarda satılır. Henüz çok yaygın olmasa da birçok yerde bu sebzeyi bulabilirsiniz. Böylece mor patatesin pek çok faydasından yararlanarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kaynak: (Haber Merkezi)