Bakan Tekin, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, müfredatta değişiklik yapılacağını duyurdu. Bakan, “Müfredatlarda bir değişiklik planlıyoruz. Değişikliği gündemimize alıyoruz.” dedi.

Bakan, yeni müfredatın öğrencilerin güncel hayatta karşılaşabilecekleri problemlerin çözümünde kullanabilecekleri bilgileri içereceğini söyledi. Bakan, “Programların çocuklarımızın seviyelerine uygun hale getirilmesini, seyreltilmesini arzu ediyoruz. Çocuklarımıza gereksiz düzeylerinin üstünde bir bilgi yüklemesi yapmayacağız. Müfredat çok ağır, çok fazla şey var. Hiçbir öğretmen yetiştiremiyor. Şimdi onu biraz hafifleteceğiz. Ortaokulda lisans düzeyinde okutulması gereken şeyler var” diye konuştu.

Müfredatın içeriği güncellenecek

İHL'lerin doluluk oranı yüzde 95 oldu İHL'lerin doluluk oranı yüzde 95 oldu

Bakan Tekin, yeni müfredatın içeriğinin de güncelleneceğini ifade etti. Bakan, “Eğitim öğretim kurumlarımızdaki programlarımızın çocuklarımızın güncel hayatında karşı karşıya kalabilecekleri problemlerin çözümünde kullanabileceği hale getirilmesini arzu ediyoruz” dedi.

Bakan, yeni müfredatın aynı zamanda kültürel değerleri de yansıtacağını belirtti. Bakan, “Bize ait bizim kültürümüze ait referans değerlerin bu programların içine yedirilmesini arzu ediyoruz” dedi.

Müfredatın uygulanması ne zaman başlayacak?

Bakan Tekin, yeni müfredatın 2024-2025 eğitim öğretim döneminden itibaren kademeli şekilde uygulanacağını söyledi. Bakan, “Bu süreçte öğretmenlerimizin, velilerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, akademisyenlerimizin görüşlerini alacağız. Yeni müfredatın hazırlanması ve uygulanması için bir yol haritası belirledik. Bu yol haritasına göre hareket edeceğiz” dedi.

Kaynak: (İLKHA)