AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, 6 Şubat depremleri sırasında resmi rakamların üç katı olan 130 bin kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti. Ancak resmi kayıtlara göre, bu depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 50 bin 500 olarak bilinmekte.

Kurum, depremle ilgili açıklamalar yaparken, yanlış bilgi verdiği ortaya çıktı. Açıklamasında, "Her türlü enerji ve gayreti vereceğiz, dönüştüreceğiz. Bunun başka çaresi yok. Candaş Bey 130 bin canımız gitmiş ya. 11 ilde bakın deprem oldu. Bakın İstanbul 11 ile yetişir. Allah göstermesin İstanbul'a bir şey olursa ülke gider, bayrak gider, devlet kalmaz. Terörle mücadele kadar diye o yüzden söylüyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Gizli Anayasası “Kırmızı Kitap” Yenileniyor Türkiye’nin Gizli Anayasası “Kırmızı Kitap” Yenileniyor

Depremin etkisiyle hayatını kaybedenlerin sayısı resmi olarak 50 bin 500 olduğu halde, Murat Kurum'un yanlış açıklaması sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Seçim kampanyası sürecinde bu tür bir hata yapılması dikkat çekti ve eleştirilere neden oldu.

Kaynak: (Haber Merkezi)