Müşahit, gözlemci veya denetleyici anlamına gelir. Seçimlerde yer alan müşahitler, seçimlerin dürüst, şeffaf ve adil bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla seçim sürecini gözlemleyen ve denetleyen kişilerdir. Müşahitler, siyasi partilerin ve adayların kamu hizmetinden yasaklı olmayan ergin kişiler arasından belirlediği yetkililerdir.

Siyasi Partiler Aday Listeleri için Son Gün Siyasi Partiler Aday Listeleri için Son Gün

Müşahit olmak için ne yapmak gerekir?

Müşahit olmak isteyenler, ilçe başkanlıklarından “Müşahit Belgesi” almalıdır. Bu belge, ilçe seçim kurulu tarafından onaylanmasına gerek olmadan, geçerli bir kimlik belgesi ile birlikte sandık çevresinde bulunmaya yetkilidir. Müşahitler, oy verme, sayım-döküm, tasnif ve tutanakların tutulması işlemlerini takip edebilirler.

Müşahitlerin görev ve hakları nelerdir?

Müşahitlerin, seçim sürecinde şu görev ve hakları vardır:

  • Sandık kurulu üyeleri ve müşahitler, diğer müşahitlerin belgelerinin de kontrol edildiğinden emin olmalıdır.
  • Oy vermenin başlangıcından itibaren müşahitlerin, tüm işlemleri takip etmek ve denetlemek, tutanağa geçirilip geçirilmediğini kontrol etmek ve gerektiğinde itiraz etmek üzere sürekli sandık çevresinde bulunma hakkı vardır.
  • Sayım döküm başladıktan sonra, sandık başında 5’ten fazla siyasi parti müşahidinin bulunması halinde bunlardan isimleri kura çekilerek belirlenen beş müşahid sandık başında bulunabilir. Diğerleri salonda kendilerine ayrılan yerden işlemleri izleyebilirler.
  • Herhangi bir aksaklıkta; şikayet hakkını mutlaka kullanır, şikayetinin reddi halinde; bu şikayetini sandık kurulu tutanak defterine mutlaka işletir, ret kararının bir örneğini alır, ilçe seçim kuruluna bu konuda mutlaka itirazda bulunur (veya müşahidi olduğu partinin itirazda bulunmasını sağlar).
Kaynak: (Araştırma Yazısı)